חדשות

ממצאי מחקר חדש עשויים לשנות את הטיפול בסרטן ריאות NSCLC

מחקר שהוצג בכנס איגוד האונקולוגיה האמריקאי מעורר הדים: הוספת התרופה טגריסו לטיפול בסרטן ריאה מתקדם של תאים לא קטנים ומוטציה ב-EGFR הפחיתה את הסיכון להתקדמות המחלה או למוות ב-84%

סרטן ריאות (אילוסטרציה)
סרטן ריאות (אילוסטרציה)

הוספת התרופה טגריסו (Osimertinib) לטיפול בחולי סרטן ריאה מתקדם של תאים לא קטנים (NSCLC) עם מוטציה ב-EGFR, הפחיתה את הסיכון להתקדמות המחלה או למוות ב-84%. כך עולה ממחקר שהוצג בכנס האונקולוגיה השנתי של איגוד הסרטן האמריקאי ASCO שנערך בסוף השבוע בשיקגו, אילינוי.

המחקר מצא כי אוסימרטיניב משפרת משמעותית הישרדות ללא התקדמות בחולים בשלב III של סרטן ריאות NSCLC. מחקר LAURA שלב III הוא הראשון שבחן טיפול ממוקד בתרופה לאחר כימותרפיה וטיפול קרינתי (CRT) בסרטן ריאה שלא ניתן לניתוח.

ממצאי המחקר, כפי שעולים גם מדיווח של ASCO, הראו כי אוסימרטיניב, מעכב קינאז מסוג EGFR - Epithelial Growth Factor Receptor, שיפר משמעותית (39.1 חודשים) את הישרדות ללא התקדמות המחלה, לעומת פלצבו (5.6 חודשים). התרופה אוסימרטיניב נמצאת בסל התרופות, אולם לא בהתוויה לסרטן ריאות.

משתתפי המחקר, 216 חולי סרטן ריאות עם תאים לא קטנים (NCLC) ומוטציה מסוג EGFR, בשלב 3, שהגידול שלהם לא היה נתיח, טופלו בכימותרפיה והקרנות. המשתתפים חולקו לשתי קבוצות שאחת מהן (143 מטופלים) קיבלה אוסימרטיניב והשנייה (73 מטופלים) קיבלה פלצבו.
"אוסימרטיניב מראה שיפור משמעותי עם משמעות קלינית גבוהה בהישרדות ללא התקדמות", אמר ד"ר סורש ס. ראמאלינגם, שהציג את תוצאות המחקר. "ברור שאוסימרטיניב לאחר CRT יספק את הטיפול הסטנדרטי החדש למחלת EGFR מוטנטי".

מקור: ASCO

השיפור בתוצאות ההישרדות של החולים התקבל בתשואות רמות מהקהל בכנס. ד"ר לסיה סקוויסט, המדענית שדנה בממצאים, הוסיפה כי הפרקטיקה הקלינית תשתנה בשל הממצאים.

כיום, הטיפול בחולים עם מחלה לא נתיחה הוא קונסולידציה עם דורוולומאב לאחר CRT. עם זאת, התועלת של הטיפול האימונותרפי בקרב מטופלים עם מוטציות EGFR אינה ודאית.

בפוסט שפרסם פרופ' עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי איכילוב, שלקח חלק בכנס, נכתב: "לא הרבה פעמים רואים כזה דבר באונקולוגיה או בכלל ברפואה. חולי סרטן ריאה עם מוטציה ב-EGFR, מתקדם מקומית (כזה שאי אפשר לנתח) מקבלים טיפול כימי-קרינתי אבל המחלה חוזרת מהר. מחקר חדש הראה שאם נוסיף לטיפול תרופה נגד EGFR (טגריסו) רובם מחלימים! הקהל באולם נעמד ומחא כפיים. ובצדק".

מחקר נוסף שהוצג בכנס, לטיפול בחולים סרטן הריאה NSCLC גרורתי עם מוטציה בגן ALK, הראה כי טיפול בתרופה לורלטיניב (לורביקואה) כקו ראשון משפר משמעותית הישרדות ללא התקדמות המחלה, לעומת טיפול בקריזוטיניב.

לורלטיניב, מעכב ALK מהדור השלישי, רשום בישראל אך אינו נמצא בסל התרופות. המחקר פורסם גם בכתב העת New England Journal of Medicine.

בניסוי שכלל 296 מטופלים ממדינות רבות, חולקו המשתתפים באופן אקראי, חלקם קיבלו לורלטיניב וחלקם קיבלו קריזוטיניב. אצל 78% מהמטופלים שקיבלו לורלטיניב המחלה נעצרה לאחר 12 חודשים לעומת 39% מהמטופלים שקיבלו קריזוטיניב. גם במטופלים עם גרורות במוח, לורלטיניב היה שיעור תגובה אינטרקרניאלית גבוה יותר בהשוואה לקריזוטיניב.

לורלטיניב גם הראתה יתרון משמעותי בהישרדות ללא התקדמות של גרורות מוחיות לעומת קריזוטיניב, עם הפחתה ניכרת בשכיחות של גרורות מוחיות לאחר 12 חודשים (2.8% לעומת 33.2%).

נושאים קשורים:  מחקרים,  אונקולוגיה,  סרטן ריאות,  פרופ' עידו וולף,  סרטן ריאות NSCLC,  טגריסו,  אוסימרטיניב,  חדשות
תגובות