חדשות

בגלל המלחמה: ירידה חדה בהשקעות בחברות הביומד הישראליות

דו"ח ארגון הגג של תעשיות ההייטק ומדעי החיים בישראל חושף: ירידה של 40% בהיקף הגיוסים של חברות מדעי החיים בשנת 2023 | משקיעים זרים השקיעו פחות בחברות פרטיות בישראל

ביומד, תעשיית מדעי החיים. אילוסטרציה

ירידה של 40% בשנת 2023 בהשקעה בחברות מדעי החיים בישראל יחסית לשנה הקודמת, ובעיקר ברבעון האחרון של השנה. ההאטה מתבטאת גם בקיטון משמעותי במספר החברות שנפתחו בישראל במהלך השנה האחרונה. כך עולה מדו"ח שנתי על תעשיית מדעי החיים בישראל שמפרסם האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI), ארגון הגג של תעשיות ההייטק ומדעי החיים בישראל, לקראת כנס MIXiii Health-Tech.IL שיתקיים השבוע (5-6 במארס) בבנייני האומה בירושלים.

דו"ח IATI, בשיתוף PwC ורשות החדשנות, מתמקד בארבעה תת מגזרים המרכיבים את ענף מדעי החיים ומציג פירוטים וחתכים שונים הנוגעים להם. בנוסף, מציג הדו"ח את היקפי המענקים הממשלתיים שניתנו לחברות ממגזר מדעי החיים בשנת 2023 ואת המסלולים בהן פעילות חברות אלו.

הדו"ח מביא לראשונה את תוצאות סקר שנערך ע"י הארגון בקרב יותר מ-20 קרנות הון סיכון המובילות בתחום. על אף המלחמה בישראל וגורמים אחרים שהביאו לירידה בהיקפי הגיוסים בשנת 2023, מרבית הקרנות אינן סבורות שיהיה שינוי מהותי בהחלטות ההשקעה שלהן בשנת 2024 לעומת התכנון הקודם.

קרין מאיר רובינשטין. נשיאה ומנכ"ל הארגון הישראלי לתעשיות מתקדמות. "חברות מסתכלות באופטימיות זהירה על המשך השנה וישנה היערכות לעסקאות מיזוג וגיוסים ציבוריים". צילום: סיון פרג

כמו כן, למעלה ממחצית מהקרנות השיבו כי גם בשנת 2024 הן מתכוונות לבצע את מרבית ההשקעות שלהן בחברות ישראליות, בעוד פחות מרבע מהן מתכוונות להשקיע פחות מ-10% מסך ההשקעות שלהן בחברות ישראליות.

בין קרנות ההון סיכון שהשתתפו בסקר: aMoon, Pontifax, Peregrine, Pitango, IBF, Vertex, NFX BIO, Entrée Capital, Sanara LionBord, eHealth, Team8, BRM,Tal, Amiti, Almeda, Bioligt ועוד.

מהדו"ח עולה כי תעשיית מדעי החיים בישראל חוותה האטה משמעותית בשנת 2023, ובעיקר ברבעון האחרון של השנה. האטה זו באה לידי ביטוי גם בקיטון משמעותי במספר החברות שנפתחו בישראל במהלך השנה, וכתוצאה מכך לא חל שינוי ניכר במספר החברות הפועלות בישראל ועוסקות בתחום מדעי החיים לעומת שנת 2022.

המספר הכולל של עסקאות הגיוס בחברות ציבוריות ופרטיות ירד בשיעור דומה לסך ההשקעות שבוצעו בחברות אלו, וכתוצאה מכך הסכום הממוצע לעיסקה ירד בשיעור של כ-2% בלבד, לסך של 11.9 מיליון דולר בממוצע לעיסקה.

מתוך סך השקעות פרטיות של כ-1.7 מיליארד דולר בחברות מדעי החיים בשנת 2023, מעל מיליארד דולר הגיעו ממשקיעים זרים, ירידה של כמעט 50% לעומת שנת 2022. ירידה זו מהווה היפוך לגידול העקבי בהשקעות זרות שהחל בשנת 2019, אך עם זאת, סכום זה גבוה יותר מסך ההשקעות הזרות בשנת 2019 ובכל אחת מהשנים שקדמו לה.

בנוסף, ראוי לציין כי 2023 הינה שנה רביעית ברציפות עם השקעה בודדת העולה על סכום של חצי מיליארד דולר ומקורה במשקיעים זרים.

השקעות של משקיעים ישראליים בחברות מדעי החיים ירדו בשיעור של 45% לעומת השנה הקודמת והסתכמו בכ-540 מיליון דולר, בעוד חלקם מסך ההשקעות נותר בשיעור של כ-30%.

למרות המגמה החיובית בהשקעות פרטיות בחציון הראשון של שנת 2023 לעומת החציון השני של 2022, בחציון השני של השנה - ובפרט ברבעון האחרון - חלה ירידה משמעותית בהיקפי השקעות אלו. הירידה באה לידי ביטוי הן בסכומי ההשקעה והן במספר ההשקעות, עם פחות מ-30 עסקאות ברבעון הרביעי.

בשבועות הראשונים של שנת 2024 גייסו חברות מדעי החיים בישראל סכום הקרוב ל-100 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים. מקורו של כמחצית מהסכום הוא ממשקיעים מקומיים, שיעור דומה לזה של שנת 2021. עם זאת, מדובר בתקופה קצרה מאוד ובתחילת השנה, וזוהי אינה יכולה להוות אינדיקציה למגמה כלשהי.

שוק המניות בארה"ב מהווה מקור מימון משמעותי לחברות מדעי החיים בישראל, והוא נוטה לעתים למגמות שונות מאלו הקיימות בהשקעות פרטיות. בניגוד למגמה הכללית, סך הגיוסים של חברות מדעי חיים מישראל בבורסות השונות בארה"ב, ובעיקר בנאסד"ק, עלה משמעותית בשנת 2023 והגיע לכ-430 מיליון דולר. למרות הגידול בגיוסים, סכום זה הוא פחות ממחצית מסכום השיא שגויס בשנת 2021 ועמד על יותר ממיליארד דולר.

גם מספר עסקאות הגיוס בבורסות אלו גדל לעומת השנה הקודמת, והסכום הממוצע לעסקה עלה בכ-20% לסך של 24 מיליון דולר. למרות המגמה החיובית, היקפי הגיוס של חברות מדעי חיים מישראל הנסחרות בארה"ב נמוכים משמעותית מהיקפי הגיוס בשנים האחרונות, ובעשור האחרון רק בשלוש מהשנים גויסו סכומים נמוכים יותר מאשר בשנת 2023. מתחילת שנת 2024 ועד היום גייסו חברות מדעי החיים כ-10 מיליון דולר בבורסות השונות בארה"ב.

מאז שנת 2021, שהיתה שנת שיא בגיוסים של חברות ממגזר מדעי החיים בבורסה בתל אביב, פעילות הגיוס של חברות בערוץ זה כמעט ולא קיימת. בשנים 2022 ו-2023 לא היו הנפקות חדשות של חברות ממגזר מדעי החיים בבורסה בתל אביב, וסך גיוסי ההמשך של חברות אלה הסכם בפחות מ-5 מיליון בכל אחת מהשנים.

לדברי קרין מאיר רובינשטין, מנכ"לית ונשיאת IATI: "חברות מדעי החיים הישראליות נכנסו לשנת 2023 כשברקע משבר פיננסי גלובלי, אליו התווספו משבר הרפורמה המשפטית בישראל והחל מאוקטובר כמובן גם המלחמה. לכן, בנוסף למגמה עולמית של קיטון בפעילות השקעה בחברות בתחום מדעי החיים, חברות בישראל נפגעו באופן משמעותי יותר מחברות דומות בעולם, ובעיקר כאשר מדובר בהשקעות זרות בחברות פרטיות.

"עם זאת, ניתן לראות שהגידול בפעילות בבורסות בארה"ב לא פסח גם על החברות הישראליות, והן ניצלו זאת לביצוע גיוסי המשך בהיקפים משמעותיים יותר מהשנה הקודמת. למרות פעילות מצומצמת בתחילת 2024, חברות מסתכלות באופטימיות זהירה על המשך השנה וישנה היערכות לעסקאות מיזוג וגיוסים ציבוריים".

דרור בין, מנכ"ל רשות החדשנות: "השנה החולפת היתה מורכבת עבור תעשיית ההייטק כולה ותעשיית הביומד בפרט. השילוב בין המגמות העולמיות למגמות המקומיות לא היטיבו עם החברות ולא עודדו השקעות באופן כללי. יחד עם זאת אנו מאמינים כי בישראל נמצאים המשאבים הנכונים שיאפשרו לנו להמשיך להוות שחקן מוביל ברמה הגלובלית. השילוב בין המשאב האנושי לבין ידע אקדמי ותרבות יזמית הינו מפתח להצלחה בינלאומית.

"רשות החדשנות נוקטת במגוון מהלכים אופרטיבים שמטרתם לחזק את התעשייה המקומית הן בצד ההשקעות באמצעות קרן ההזנק החדשה המתמקדת בהשקעות בחברות דיפטק אשר בכללן גם חברות ביומד והן בפעילויות לפיתוח תשתיות טכנולוגיות שתשרתנה את החברות ונדרשות להמשך התפתחותן. היתרון היחסי שקיים לישראל בתחום הביומד הוא יוצא דופן ועשוי להביא ערך אמיתי לכלכלה הישראלית".

נושאים קשורים:  "ביומד",  קרן הון סיכון,  חדשות,  הייטק
תגובות