חדשות

רוקחים יוכל לספק תרופות לחולים כרוניים ללא מרשם רופא

תיקון לתקנות הרוקחים שאושר השבוע יאפשר לרוקח עם הרשאה אישית לתת ללא מרשם רופא תרופות לחולה כרוני המקבל תרופה זה 3 חודשים | בנוסף, אושרו תרופות רבות אחרות ללא מרשם

רוקחת, בית מרקחת. אילוסטרציה

רוקח יוכל לתת תרופות לחולה כרוני ומרשמים לתרופות יומיומיות גם ללא צורך במרשם מרופא, זאת לאחר שוועדת הבריאות של הכנסת אישרה אתמול (ג') תיקון לתקנות הרוקחים בנושא.

התיקון יאפשר לרוקח בעל הרשאה-אישית לתת לחולה כרונית תרופה ללא צורך במרשם רופא, ובלבד שהמטופל מסכים לחשיפת תיקו הרפואי והרוקח הסביר לו את השלכות נטילת התרופה.

מדובר בהסדר שנחקק לפני מספר שנים אולם בפועל לא יושם וכעת הוכנסו מספר הקלות שיאפשרו את מתן המרשמים. על פי התיקון, הרוקח הוא מי שעבר הכשרה וקיבל הרשאה אישית וחולה כרוני הוא כל מי שמקבל תרופה בקביעות זה שלושה חודשים.

בנוסף אישרה הוועדה רשימה של תרופות רבות, בהן משחות לטיפול באקנה, כדורים לטיפול במיגרנה, טיפול בדלקות אוזניים וחיסוני שפעת בתרסיס שיוכלו להינתן באמצעות רוקח, ללא צורך במרשם רופא.

יו"ר הוועדה, ח"כ יוני משריקי (ש"ס), הדגיש את הצורך של משרד הבריאות לפרסם את השירות החדש שיקל הן על המטופלים והן על הרופאים ויחסוך את הצורך בחידוש המרשם מדי שלושה חודשים. הוא דרש כי קופות החולים יסכימו להעברת מידע רפואי נדרש על המטופל גם לבתי המרקחת הפרטיים.

תקנות הרוקחים מאפשרות לרוקח לתת מרשם לטיפול המשכי וכן מרשם לתרופת רוקח. במסגרת התיקון הוסרה הדרישה לקבלת הסכמה בכתב מהמטופל לחשיפה של הרוקח בעל ההרשאה האישית למידע רלוונטי בתיקו הרפואי, המייצרת ביורוקרטיה ומעוררת רתיעה מיותרת מקבלת השירות.

החובה לוודא את קבלת הסכמת המטופל לחשיפה למידע הרפואי נותרה בעינה, והוסרה רק החובה לקבל הסכמה זו בכתב. כמו כן, המנגנון הקבוע בתקנות, לפיו על הרוקח בעל ההרשאה האישית להעניק הסבר למטופל בדבר מרשם רוקח, לרבות הסבר על עצם העיון במידע הרפואי, נותר בעינו.

פרופ' איל שורצברג, יו"ר ארגון הרוקחות בישראל, התייחס להחלטת ועדת הבריאות בכנסת ובירך על החלטתה. "החלטה זו", אמר, "מעידה על האמון החשוב של המחוקק בציבור הרוקחות והרוקחים בישראל ועל הצלחת שיתוף הפעולה בין ארגון הרוקחות לבין משרד הבריאות לטובת הגדלת רשימת התרופות והרחבת הסמכויות הניתנות בידי ציבור הרוקחים, באופן שישקף את היכולות המקצועיות הקיימות בידיו, ויביא מזור לציבור הרחב בארץ".

יחד עם זאת, אמר כי "עדיין נותרה חובה ליישם את התקנות החדשות. אשר על כן, אנו קוראים לקופות החולים לנצל את שעת הכושר שנוצרה לטובת רווחת המטופלים, תוך ניצול מלא של כלל המיומנויות המקצועיות של הרוקחים במדינה, וזאת בהתאם למקובל בעולם. בהתאם לכך, אנו מבקשים את יישומן המהיר של התקנות בכלל בתי המרקחת, הן אלה של קופות החולים והן בבתי המרקחת שבהסדר, כך ששירות חשוב זה יוכל להיות מוצע לציבור הרחב באופן מלא ומיטבי, בהמשך ישיר למפורט בתקנות שאושרו בכנסת".

כארם טהא, מאיגוד הרוקחים, בירך על התיקון ועל המגמה הכללית של המשרד לחיזוק מעמד הרוקח, התמקצעותו ומעמדו ואמיר ניצן, מנכ"ל הסתדרות הרוקחים, סיפר על מעורבותו בהליך ובירך עליו. ניצן ציין כי רק ל-160 רוקחים בארץ יש כיום "הרשאה אישית" ועתה, לאור האישור, יוגדל מספרם.

נושאים קשורים:  בתי מרקחת,  חולים כרוניים,  מרשם רופא,  רוקחים,  מידע רפואי,  חדשות
תגובות