חדשות

פורסמה רשימת התרופות החיוניות לתיעדוף באיחוד האירופאי

לאחר שני עשורים, שינוי ראשון בחוקי הנציבות האירופאית במטרה להבטיח גישה שווה לטיפולים קריטיים ולתרופות גנריות לתושבי מדינות האיחוד, תוך חיזוק שרשרת האספקה

במהלך שנת 2024 תימשך הסקירה ותורחב גם לתרופות מורשות אחרות באיחוד האירופאי. צילום: אילוסטרציה

הנציבות האירופאית פרסמה השבוע (ג') רשימה ראשונה של תרופות קריטיות, כחלק ממערכת חוקים שנועדו להסדיר את תעשיית התרופות על מנת למנוע מחסור בתרופות בתחומה.

הרשימה מהווה שינוי ראשון בחוקים הקיימים מזה שני עשורים, שינוי שנועד להבטיח שלכל אזרחי האיחוד תהיה גישה שווה לטיפולים ולתרופות גנריות על מנת להפסיק פערים בנגישות ובמחירים בין מדינות האיחוד.

הרשימה של האיחוד האירופאי (EC), הסוכנות האירופאית לתרופות (EMA) וראשי סוכנויות הבריאות של האיחוד (HMA) כוללת יותר מ-200 חומרים פעילים של תרופות הנחשבות לקריטיות, ורשות הרגולציה תתעדף אותן ותחזק את שרשרת האספקה ​​שלהן.

בין התרופות והחיסונים הנכללים ברשימה נמצאות תרופות אנטיביוטיות כמו אמוקסיצילין, משככי כאבים כמו אקמול ומורפיום, אינסולין המשמש לטיפול בסוכרת וחיסונים נגד חצבת, הפטיטיס B וטטנוס.

"תרופה נחשבת לקריטית אם היא משמשת במחלות קשות ואינה ניתנת להחלפה בקלות בתרופות אחרות, למשל במקרה של מחסור. היא נכללת ברשימת התרופות הקריטיות של האיחוד האירופאי אם היא עומדת בקריטריונים מסוימים, כולל היותה קריטית ביותר משליש ממדינות האיחוד האירופאי", נכתב בהודעה. "אין ההכללה של תרופה ברשימה זו משום אינדיקציה לכך שצפוי להיות מחסור בתרופה בעתיד הקרוב", צוין בהודעה.

עוד נכתב כי הרשימה תורחב בשנה הקרובה ולאחר מכן תעודכן מדי שנה. "ניסוח רשימת האיחוד נעשה בשלבים ופרסום הגירסה הראשונה של רשימת האיחוד מציין את סיומו של השלב הראשון. במהלך שנת 2024 תימשך הסקירה ותורחב גם לתרופות מורשות אחרות באיחוד האירופאי", נכתב.

נושאים קשורים:  חברות תרופות,  תרופות גנריות,  האיחוד האירופאי,  חדשות,  מחסור בתרופות
תגובות