חדשות

חשש למחסור בתרופות: סופת טורנדו פגעה במפעל פייזר בארה"ב

המפעל ברוקי מאונט בצפון קרוליינה ספג נזקים קשים | אחראי לייצור 25% מכלל התרופות בהזרקה של החברה, ביניהן: חומרי הרדמה, פנטניל ומורפיום, ונקומיצין ואנטיביוטיקה למניעת זיהומים חמורים

הריסות מפעל פייזר ברוקי מאונט, צפון קרוליינה, לאחר פגיעת סופת הטורנדו. צילום: הרשת החברתית

סופת הטורנדו שפגעה במפעל חברת התרופות פייזר ברוקי מאונט בצפון קרוליינה, ביום ד' שעבר, גרמה נזק למחסנים ולא לקווי הייצור, כך מסרה החברה בהודעה לתקשורת. בדיווח של אתר CNN נאמר כי המפעל נותר סגור בזמן שנעשית הערכת נזקים.

מנכ"ל "פייזר", אלברט בורלא, אמר במסיבת עיתונאים שנערכה בסוף השבוע (ו') כי ייקח שבועות לשקם את המפעל - "אנחנו מתמודדים עם אסון גדול מבחינת נזקים".

עוד נמסר מהחברה כי היא "מחויבת לשחזר במהירות את התפקוד המלא של המתקן, שלו תפקיד קריטי במערכת הבריאות בארה"ב". החברה מסרה כי המפעל שנפגע מספק 8% מכל התרופות הסטריליות להזרקה המשמשות בבתי חולים בארה"ב וכי הוא אחראי לייצור 25% מכלל ההזרקות הסטריליות של החברה, ביניהן חומרי הרדמה כולל פרופופול, פנטניל ומורפיום, ונקומיצין, אנטיביוטיקה למניעת זיהומים חמורים ועוד.

במינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) לא צופים כרגע השפעות משמעותיות מיידיות על אספקת הציוד הרפואי, ​בהתחשב בכך שהמוצרים נמצאים כעת בבתי חולים או בדרך להפצה. עם זאת, מינהל המזון והתרופות משלים הערכה מקיפה יותר של המוצרים שעלולים להימצא בחסר בעקבות פגיעת הטורנדו במפעל ושל ההיצע הזמין הנוכחי שלהם.

מומחים למחסור בתרופות חוששים שאסון הטבע עלול להחמיר משבר היסטורי בגישה לתרופות בארה"ב, שכבר החל לטענתם.

פייזר לא סיפקה רשימה מפורטת של מוצרים המיוצרים במפעל, אבל ארגון US Pharmacopeia, ארגון ללא מטרות רווח, מסר כי הוא זיהה יותר מ-150 תרופות שיוצרו במתקן, כמחציתן נמצאות ברשימת התרופות החיוניות של ה-FDA.

על פי סקירה של הארגון, עוד לפני הטורנדו נרשם מחסור ברבים ממוצרי המפעל. בין השאר, קיים מחסור באלקטרוליטים כמו אשלגן כלורי ומגנזיום סולפט, המשמשים למצבים הכוללים התייבשות חמורה, דום לב וחמצת מטבולית וכן חומרי הרדמה ומשככי כאבים, המשמשים בתי חולים, כולל חומרים מבוקרים כמו מורפיום ופנטניל, המשמשים בטיפול בכאב בחולי סרטן או בטיפול אקוטי.

מ"פייזר" נמסר כי במחסן נמצאים חומרי גלם, אריזות ותרופות הממתינות לאישור אבטחת איכות וכי היא פועלת להעברתם לאחסון של מוצרים באתרים סמוכים ולמצוא חלופות לחומרי גלם ​​שניזוקו כמו גם מפעלי ייצור חלופיים בארה"ב ובעולם.

נושאים קשורים:  חברת "פייזר",  טורנדו,  אסון טבע,  מפעל תרופות,  מחסור בתרופות,  ד"ר אלברט בורלא,  חדשות
תגובות
24.07.2023, 20:52

הרי הרוקי אינם בצפון קרוליינה. מוזר שזה מה שפורסם.