חדשות

אוסטרליה: הותר טיפול באקסטזי ופסילוסיבין להפרעות נפשיות

MDMA ופסילוסיבין, המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בפטריות הזיה, הוכנסו לרשימת התרופות המאושרות באוסטרליה | פסיכיאטרים מורשים יוכלו לרשום MDMA לטיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית ופסילוסיבין לדיכאון עמיד לטיפול

פטריות הזיה המכילות את החומר Psilocybin. אילוסטרציה

אוסטרליה התירה אתמול (שבת) את השימוש בפסילוציבין וב-MDMA לטיפול במצבים נפשיים מתמשכים ובכך הפכה למדינה הראשונה שמתירה לפסיכיאטרים לתת מרשמים לתרופות פסיכדליות רפואיות לחולים עם דיכאון או הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD).

הרשויות במדינה הכניסו את שני התכשירים - MDMA, הידוע יותר כאקסטזי, ופסילוסיבין, המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בפטריות הזיה - לרשימת התרופות המאושרות על ידי המינהל למוצרים טיפוליים, ופסיכיאטרים מורשים יוכלו, כאמור, לרשום MDMA לטיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית ופסילוסיבין לדיכאון עמיד לטיפול. הסמים אינם חוקיים באוסטרליה. רק פסיכיאטרים שיקבלו אישור מוועדת אתיקה מחקרית ואישור כ"רשום מורשה" מהמינהל למוצרים טיפוליים יוכלו לתת מרשמים אלה.

"פסילוסיבין ו-MDMA בטוחים יחסית כשמשתמשים בהם בסביבה מבוקרת רפואית תחת פיקוח של אנשי מקצוע מוכשרים בתחום הבריאות ובמינונים שנחקרו בניסויים קליניים", נמסר ממינהל התרופות של אוסטרליה (TGA).

שתי התרופות עדיין נבדקות בניסויים קליניים ולא אושרו רשמית לטיפול בהפרעות נפשיות כלשהן על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי. במאי השנה הודיעה רשות הבריאות של מדינת אורגון כי הנפיקה רישיון לספק שירותי הפסילוסיבין הראשון במדינה לאחר שהפכה בשנת 2020 למדינה הראשונה בארה"ב שמכשירה פסילוסיבין לשימוש אישי לבני 21 ומעלה.

המנגנון הנוירו-ביולוגי המדויק שבאמצעותו תרופות פסיכדליות משפרות מצבי בריאות נפשיים מסוימים אינו מובן במלואו, אך סבורים כי הוא משפיע על הפלסטיות של המוח ומתאים אותו ללמידה חדשה, נכתב בכתבה בנושא ב-CNN.

ניסוי שלב 3 משנת 2021 שבו נבדקה יעילות MDMA כתרופה טיפולית בקרב משתתפי מחקר עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית קשה העלה כי MDMA עשוי להיות "טיפול פוטנציאלי פורץ דרך". לגבי פסילוסיבין ודיכאון עמיד לטיפול מצא מחקר משנת 2022 שפורסם ב-The New England Journal of Medicine וכלל 233 משתתפים כי מינון של 25 מיליגרם של גירסה סינתטית של פסילוסיבין הפחית את הדיכאון לשלושה שבועות, אך השפעתו פגה לאחר כשלושה חודשים.

נושאים קשורים:  MDMA,  טיפול פסיכיאטרי,  פטריות הזיה,  אקסטזי,  פסילוסיבין,  חדשות,  אוסטרליה,  תרופות פסיכיאטריות,  PTSD,  דיכאון
תגובות