חדשות

ארה"ב מתמודדת עם שיא של מחסור בתרופות גנריות

ארה"ב רושמת מחסור של 1,450 מוצרים פרמצבטיים, ביניהם תרופות אנטי ויראליות, משככי כאב, כימותרפיות וטיפולים תרופתיים לילדים | תרופות רבות אחרות עלולות להיעלם מהמדפים בקרוב | בכירי מערכת הבריאות שוקלים הטבות מס ליצרניות וקיצוב תרופות מרשם

תרופות (צילום: אילוסטרציה)

מחסור שלא נראה כמותו מאז שנת 2014 בתרופות גנריות מטלטל את מערכת הבריאות בארה"ב. על פי דיווחים בתקשורת האמריקאית, 1,450 מוצרים פרמצבטיים, מתרופות אנטי-ויראליות, דרך משככי כאבים ועד טיפולים תרופתיים לילדים חסרים ותרופות רבות אחרות עשויות להיעלם מהמדפים בקרוב.

המחסור כולל כמה תרופות בשימוש נרחב כמו תרופות כימותרפיות, האנטיביוטיקה אמוקסיצילין וזריקות סמגלוטייד, המשווקות תחת שמות המותג Ozempic ו-Wegovy ומשמשות לטיפול בחולי סוכרת ולירידה במשקל. כמו כן, קיים מחסור בתרופה אדרל לטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

חלק מהמחסור מיוחס לביקוש גואה בתרופות לירידה במשקל לדוגמה, ואילו המחסור באנטיביוטיקה מיוחס לשימוש מופרז. בשאר המקרים מדובר בגורמים כלכליים כמו היעדר השקעה, תחרות וקשיי אספקה.

הדו"ח האחרון של הוועדה לביטחון המולדת ולענייני ממשל של הסנאט מצא שהמחסור בתרופות עלה בכמעט 30% אשתקד בהשוואה ל-2021. הדו"ח קשר את המחסור במספר גורמים ובין השאר סיבות כלכליות, קשיים בשרשרת האספקה והמשך הסתמכות על מקורות זרים לתרופות ולחומרי הגלם הנדרשים לייצורם. על פי הדו"ח, כמעט 80% ממתקני הייצור המייצרים מרכיבים פרמצבטיים ממוקמים מחוץ לארה"ב.

מחסור בתרופות אונקולוגיות

הטיפולים התרופתיים לסרטן הם מהנפגעים הקשים ביותר. המחסור ב-14 תרופות אונקולוגיות לטיפולי כימותרפיה לסרטן הריאות, השד, השחלות ושלפוחית השתן, מאיים על המשך הטיפולים של החולים הזקוקים למנות קבועות של עירויים. בניגוד לתרופות אחרות, כמו תרופות אנטי מיקרוביאליות, לתרופות הכימותרפיות לעתים קרובות אין חלופות.

שוק התרופות הגנריות בארה"ב מספק 90% מתרופות המרשם במדינה, ועתה בודקות הרשויות - מינהל המזון והתרופות והבית הלבן - את הגורמים למחסור בתרופות הגנריות וכיצד ניתן להתגבר עליו. בכירי מערכת הבריאות שוקלים הטבות מס ליצרניות התרופות הגנריות ואמצעים נוספים בבקרה על התרופות כדי למנוע שיבושים בייצור התרופות.

המצב מחייב גם פתרונות קיצוניים, לרבות קיצוב תרופות - למשל לתת למטופלים אספקה ​​של 30 יום במקום אספקה ​​של 90 יום מהמרשם שלהם, החלפת תרופה גנרית אחת באחרת שבה יש אותו חומר פעיל, או דחיית טיפולים.

בשבוע שעבר קיימה ועדת המשנה לאנרגיה ומסחר של בית הנבחרים של ארה"ב שימוע בנושא הסיבות למחסור ובו נמתחה ביקורת על ה-FDA בשל פיגור בבדיקות של המפעלים הבינלאומיים המייצגים יותר ממחצית ספקי התרופות בארה"ב. אולם, נראה שהבעיה אינה במפעלי הייצור הבינלאומיים אלא דווקא במפעלים האמריקאיים עצמם.

נושאים קשורים:  תרופות,  תרופות גנריות,  כימותרפיה,  חדשות,  ארה"ב,  חברות התרופות
תגובות
אנונימי/ת
19.05.2023, 15:44

תרופות ישנות, טובות וזולות נעלמות מהמדפים. נושא ראוי למחאה. כנראה שאין מנוס מהלאמת תעשיית התרופות הגנריות.