חדשות

קנס חסר תקדים בישראל לחברת MBI פארמה שהפקיעה מחירים

קנס בסך 9.2 מיליון שקל יוטל על חברת MBI ומנהליה שגבו מחיר של עד 48 אלף שקל לחפיסת "לידיאנט", תרופה למחלה הנדירה CTX | הממונה על התחרות: "מחיר מופרז ובלתי הוגן" | החברה: "ההחלטה מופרכת"

תרופות, סל התרופות. אילוסטרציה

קנס בגובה 9.2 מיליון שקל יוטל על חברת התרופות MBI פארמה, בשל "מחיר מופרז ובלתי הוגן" שגבתה על התרופה מצילת החיים "לידיאנט". כך החליטה אתמול (ב') הממונה על התחרות, מיכל כהן, לאחר שימוע שערכה לחברה.

זוהי הפעם הראשונה שבה הגוף הממשלתי האמון על שמירת עקרונות התחרותיות במשק הישראלי ופועל מתוקף חוק התחרות הכלכלית מטיל עיצומים כספיים בגין הפרת האיסור על קביעת מחיר גבוה ובלתי הוגן בישראל. כך דיווחה אמש (ב') לראשונה רוני לינדר ב"דה מרקר".

חברת MBI, המשווקת את התרופה בישראל, תחויב לשלם 8 מיליון שקל. על שני מנהלי החברה, עופר יעקבי והילרי לוי, יוטלו עיצומים כספיים בגובה של כ-614 אלף שקל כל אחד. עם זאת, ייתכן כי טרם נאמרה המילה האחרונה בפרשה שנמשכת כבר חמש שנים: החברה הודיעה כי תערער על ההחלטה וטענה כי היא "מופרכת מיסודה".

כהן הודיעה כי התמחור שקבעה החברה הוא "מחיר גבוה ובלתי הוגן, המהווה ניצול מעמד לרעה של בעל מונופולין". התרופה לידיאנט מיועדת לטיפול בחולי CTX, מחלה גנטית נדירה וחשוכת מרפא, וחולים בה מאות בודדות של חולים ברחבי העולם, מהם כ-50 בישראל. מדובר בתרופה היחידה שרשומה כיום למחלה בארץ ו-MBI היא המשווקת הבלעדית ומונופול מוחלט באספקתה.

בעבר, טופלו החולים בתרופה בשם Xenbilox (קסנבילוקס), אותה שיווקה MBI בישראל במחיר של כ-8,000 שקל לחפיסה. ב-2017 הפסיקה יצרנית התרופה את ייצור "קסנבילוקס" ובמקומה החלה לייצר ולשווק את "לידיאנט", אף שלפי קביעת הממונה על התחרות "אין שוני ממשי בין התכשירים".

מאז, MBI הקפיצה את מחיר לידיאנט במאות אחוזים עד למחיר של 48 אלף שקל לחפיסה – פי שישה לעומת מחירה של "קסנבילוקס". ב-2020 נכנסה התרופה לסל התרופות ומחירה נותר גבוה פי כמה ממחירה המקורי – 32 אלף שקל לחפיסה, פי ארבעה לעומת "קסנבילוקס". קופות החולים אולצו לרכוש את התרופה במחיר הגבוה מבלי שתהיה להן אלטרנטיבה.

"תוצאתה הישירה של קביעת המחיר הבלתי הוגן עבור התכשיר היא פגיעה בתקציב קופות החולים וסל הבריאות", קובעת הממונה בהחלטתה. "אכיפה כנגד קביעת מחיר גבוה ובלתי הוגן תישמר למקרים מובהקים ומתאימים, שבהם המחיר שנקבע דוקר את העין במופרזותו והפגיעה בציבור היא גבוהה במיוחד".

גם לאחר רצף ההפסדים המשפטיים, ב-MBI הודיעו כי ימשיכו להילחם בקנס. בחברה תקפו אישית את הממונה מיכל כהן: "במעשיה, הממונה על התחרות הראתה כי מערכות היחסים של נציגויות בישראל עם חברות פארמה גלובליות זרות לה", נמסר מטעם MBI.

נושאים קשורים:  חברת התרופות MBI,  יוקר התרופות,  קנס,  לידיאנט,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
14.12.2022, 23:03

אין גבולות לחזירות של חלק מחברות הפארמה