חדשות

אלפי תכשירים מזויפים לאין-אונות נתפסו באזור ראשון לציון

שימוש בויאגרה מזויפת חושף את המטופל למינונים גבוהים ולא ידועים ואף לתופעות לוואי לבביות מסכנות חיים | חלק מהתכשירים המזויפים הוצגו כתוספי תזונה טבעיים לטיפול באין אונות

בין השאר נתפסו בקבוקי תרסיס עם חומר פעיל המשמש לאלחוש מקומי לצורך הקלה בכאב, גרד ודלקת. צילום: משרד הבריאות

בפעילות משותפת שנערכה בשבוע שעבר על ידי האגף לאכיפה ופיקוח במשרד הבריאות, יחידות האכיפה במכס ומשטרת ראשון לציון, נתפסו בשבוע שעבר אלפי תכשירים מזויפים לטיפול באין אונות. תכשירים אלה, שחלקם הוצגו כתוספי תזונה טבעיים לטיפול באין אונות אינם מאושרים על ידי משרד הבריאות לטיפול בתופעה.

ויאגרות מזויפות שמיוצרות במעבדות פיראטיות על בסיס חומרי גלם לא ידועים, תנאים ירודים ובמינונים לא מדויקים עלולות לסכן את בריאות הציבור. שימוש בויאגרה מזויפת חושף את המטופל למינונים גבוהים ולא ידועים ואף לתופעות לוואי לבביות מסכנות חיים.

בבדיקות מעבדה שבוצעו נמצא שהתכשירים הכילו חומרים תרופתיים פעילים שקיימים בתרופת הויאגרה המאושרת ובתרופות אחרות. בנוסף, נתפסו תכשירים לא חוקיים שמשמשים כבקבוקי תרסיס בהם התגלה חומר תרופתי פעיל שמשמש לתרופות לאלחוש מקומי לצורך הקלה הכאב, גרד ודלקת. יש לציין כי התכשירים מוצגים תחת שמות מסחריים שחלקם מוצגים כמקוריים, ידועים ומאושרים, אך מדובר על יבוא וסחר של תכשירים רפואיים מיצרנים לא רשומים ושאינם מאושרים על ידי משרד הבריאות ונמכרים בניגוד לחוק.

ד"ר רוני ברקוביץ, מנהל אגף אכיפה ופיקוח במשרד הבריאות, הזהיר מפני הסכנות בקניית תרופות שלא דרך צינור השיווק החוקי ומפני שימוש במוצרים מזויפים העלולים לפגוע בבריאות הציבור, וציין כי יש לרכוש תרופות בבתי מרקחת בלבד ובאישור רופא.

נושאים קשורים:  ד"ר רוני ברקוביץ',  ויאגרה,  תרופות מזויפות,  חדשות,  משרדהבריאות
תגובות