חדשות

תעשיית מדעי החיים וטכנולוגיות הבריאות בישראל צומחת: השקעות של 4.9 מיליארד דולר ב-2021

האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות IATI פרסם את דו"ח תעשיית מדעי החיים של ישראל לשנת 2022: יותר מ-1,800 חברות ישראליות פועלות בתחום | יצוא התרופות רשם גידול של כ-23% לעומת השנה הקודמת

טכנולוגיות בריאות. אילוסטרציה

האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות IATI - ארגון הגג של תעשיות ההייטק ומדעי החיים בישראל - מפרסם היום (ד') דו"ח מקיף על תעשיית מדעי החיים וטכנולוגיות הבריאות בישראל, לקראת כנס MIXiii Health-Tech.IL שמתקיים היום ומחר בבנייני האומה בירושלים.

מהדו"ח עולה כי תעשיית מדעי החיים בישראל המשיכה לשגשג בשנת 2021, עם מעל ל-1,800 חברות הפועלות בישראל ועוסקות בתחום. זהו גידול של כ-80% בהשוואה למספר החברות בתחילת העשור. יותר מ-1,500 חברות בתחום מדעי החיים הוקמו בישראל רק בעשור האחרון.

הדו"ח מצביע על גידול משמעותי בהיקף ההשקעות בחברות פרטיות בשנת 2021, עם כ-3.7 מיליארד דולר שזרמו לתעשיה בשנת 2021, מתוכם כ-1.5 מיליארד דולר ברבעון האחרון בלבד. כ-1.7 מיליארד דולר הושקעו בחברות מדעי החיים בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2022, ולמרות שסכום זה משקף ירידה לעומת התקופה המקבילה בשנת 2021, הוא גבוה כמעט מכל שנה אחרת בעשור האחרון.

הדו"ח מצביע גם על המשך המגמה של גידול בסכום הממוצע לעיסקה ובגידול במספר העסקאות. סכום ההשקעה הממוצעת הגיע בשנת 2021 לשיא של 13.7 מיליון דולר, הגבוה ביותר בעשור האחרון, ועל אף הקיטון בהיקף ההשקעות בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2022, נותר בשנה זו גבוה מ-13 מיליון דולר לעיסקה וגבוה בהרבה מההשקעה הממוצעת בעשור האחרון. הדו"ח מצביע גם על המשך מגמת הגידול בעסקאות בהיקף העולה על 20 מיליון דולר ועל גידול משמעותי בסכום ההשקעה הממוצעת בחברות בשלבי המו"פ ותחילת הכנסות.

2021 הינה שנה שנייה ברציפות עם השקעה בודדת העולה על סכום של חצי מיליארד דולר. המגמה בשנים האחרונות של גידול בשיעור ההשקעות של משקיעים ישראלים בתחום נעצרה בשנת 2021 אך ללא שינוי מהותי בסכומים שהושקעו על ידם או ירידה משמעותית בחלקם של הישראלים בסך ההשקעות. עם זאת שיעור הירידה בהשקעות של משקיעים ישראלים בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2022 גבוה יותר מזה של המשקיעים הזרים.

גידול בהיקף יצוא תרופות וציוד רפואי

על פי הדו"ח נרשם גידול ביצוא מישראל של מוצרי מדעי החיים לראשונה מאז שנת 2017. שנת 2021 הציגה גידול בסך היצוא של מוצרי מדעי החיים מישראל לסך של כ-2.5 מיליארד דולר. בעוד הגידול בייצוא של ציוד רפואי הינו המשך מגמה של גידול קבוע מתחילת העשור, הגידול בהיקף יצוא התרופות הינו היפוך מגמת ירידה שהחלה בשנת 2018. חברות מדעי החיים בישראל ייצאו תרופות בסכום של כ-1.2 מיליארד דולר, גידול של כ-23% לעומת השנה הקודמת.

מנתוני היצוא למחצית הראשונה של שנת 2022 נראה כי מגמת הגידול תימשך גם בשנה זו, עם גידול של 50% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2021 ועם יצוא בסך של כ-5.1 מיליארד דולר, כמעט כמו סך היצוא בשנת 2020 כולה.

גם ביצוא של ציוד רפואי מישראל היה גידול משמעותי של כמעט 20% ועם סך יצוא של כ-1.3 מיליארד דולר, שנת 2021 היא השנה הראשונה בה יצוא מוצרים אלה מישראל עולה על 3 מיליארד דולר. המחצית הראשונה של שנת 2022 מראה יציבות ביצוא של ציוד רפואי מישראל, עם סך של כ-6.1 מיליארד דולר לעומת 5.1 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנת 2021.

קרין מאיר רובינשטין, מנכ"לית ונשיאת איגוד IATI, אמרה כי "תעשיית מדעי החיים וטכנולוגיות הבריאות הפכה בשנים האחרונות למנוע צמיחה מרכזי בתעשיה הישראלית. כדי להמשיך ולשמור על צמיחת החברות הישראליות והמשקיעים בתעשיה זו, על הממשלה החדשה שתקום להביא לתמיכה כלכלית רחבה באותן חברות ולעודד עוד מפתחים ועוד מדענים שיובילו את הענף, כפי שההיי-טק הישראלי הגיע להישגים בשנים האחרונות. זוהי משימה לאומית. הצמיחה תביא הזדמנות לתעשיה להמשיך ולייצר אימפקט חברתי רחב ביותר. עבור יעדים אלו יצרנו ב-IATI את הדו"ח החשוב הזה".

נושאים קשורים:  יצוא תרופות,  ציוד רפואי,  חדשות,  איגוד IATI,  טכנולוגיות בריאות,  תעשיית מדעי החיים
תגובות