COVID-19 בישראל

סקר של "דוקטורס אונלי": 77% מהרופאים בישראל יתחסנו לקורונה

סקר שנערך השבוע בקרב מדגם מייצג של רופאים בישראל חושף את היענותם לחיסונים החדשים, האם ימליצו למטופלים להתחסן, מה הם חושבים על חוק חובת התחסנות ואיזה חיסון מועדף עליהם. הנה התוצאות

חיסון לקורונה. אילוסטרציה

סקר מיוחד שבו השתתפו השבוע 622 רופאים ישראלים, מומחים בתחומים שונים, העלה כי 76.7% מהם הצהירו שיסכימו להתחסן בתרכיב נגד נגיף הקורונה כאשר יאושר לשימוש ו-74.6% מהם ימליצו על נטילת החיסון למטופליהם, אם יישאלו לדעתם.

סוגיה זאת מעסיקה באחרונה רופאים רבים וגם קובעי מדיניות בתחום הבריאות, נוכח העובדה שבתוך ימים ספורים, כנראה עוד לפני סוף דצמבר, אמור ה-FDA להעניק את האישור לשלוש הבקשות הראשונות של תרכיבי החיסון שפותחו ויוצרו על ידי החברות פייזר, מודרנה ואסטרהזניקה שמסתמן כי יגיעו ראשונות לקו הסיום במרוץ שמתנהל מאז תחילת המגיפה למציאת חיסון יעיל כנגד הנגיף.

בסקר שיזמה מערכת דוקטורס אונלי ובוצע השבוע על ידי זרוע המחקר של Medic Insight, נשאלו הרופאים אם יסכימו להתחסן, אם ימליצו למטופליהם להתחסן ואם לא – הם נתבקשו לנמק באופן אנונימי את הסיבה לסירוב להתחסן. כמו כן נשאלו הרופאים בדבר העדפתם לגבי החיסונים שעתיד להגיע לארץ ובנוגע לעמדתם בנושא חקיקת חוק חובת התחסנות.

477 ממשתתפי הסקר, 76.7% - רוב מוחלט - השיבו כי יסכימו להתחסן. לעומתם, 144, המהווים 23.3%, השיבו שלא יסכימו.

235 – 49.3% ממשתתפי הסקר שענו כי יסכימו להתחסן - אמרו כי אין להם העדפה לאחד מהחיסונים השונים. אולם, 113 רופאים, המהווים 23.7% מהנסקרים, השיבו כי עדיף להתחסן בתרכיב של "אסטרהזניקה" שפותח במעבדות אוניברסיטת אוקספורד הבריטית ומבוסס על טכנולוגיה מוכרת בתרכיבי חיסון.

91 רופאים – 19.10% - מעדיפים דווקא את התרכיב של "מודרנה" ואילו 8% בלבד מהרופאים (38 במספר) ענו כי יעדיפו את זה של "פייזר". התרכיב של חברת מודרנה כמו של "פייזר" מבוסס על טכנולוגיה חדשנית לחלוטין בעולם תרכיבי החיסונים שבה נעשה שימוש מקורי ב-mRNA של הנגיף.

464 ממשתתפי סקר, שהם 74.6%, ענו כי ימליצו למטופליהם להתחסן כאשר התרכיבים יקבלו את כל האישורים הנדרשים כמקובל ויעמדו בביקורת מומחים של ה-FDA ורשויות אירופאיות מקבילות. בין המשיבים ב"כן" ניתן גם נימוק שימליצו בהתאם להמלצות משרד הבריאות בישראל, שהודיע כי כאשר יגיעו תרכיבי החיסון לישראל, הם ייבחנו על ידי מומחיו בטרם יחל בהפצתם.

כרבע מהרופאים שהשתתפו בסקר, 158 במספר המהווים 25.4%, השיבו שלא ימליצו כלל להתחסן.

440 ממשתתפי הסקר – 70.7% - הביעו התנגדות להטלת חובת חיסון בחוק ואילו 181, 29.3%, השיבו שלדעתם יש מקום לחוק כזה.

בין המשיבים ב"לא" על השאלה אם יתחסנו או ימליצו למטופליהם להתחסן, נתקבלו התשובות הבאות לנימוקיהם: "הכל עדיין תלוי בתוצאות הסופיות של הניסויים הקליניים ובאישורים הרגולטוריים"; "בשלב זה אין מספיק מידע על ההיבט הבטיחותי"; "אמתין מספר חודשים כדי ללמוד על תופעות לוואי ואילו תופעות יהיו בקרב מקבלי החיסונים ורק אז אחליט אם להתחסן בעצמי וגם אם להמליץ"; "כרגע אין מספיק מידע על תופעות לוואי ארוכות טווח"; "אין מספיק מידע על יעילות החיסון".

עוד ציינו הרופאים כי "אמליץ – אבל רק למטופלי שהם בני 70 ומעלה ואף זאת רק לתרכיב החיסון המבוסס אדנו-וירוס (כמו של "אסטרה-זניקה"); "אתעדף טכנולוגיה שמרנית ולא mRNA"; "כשיש חיסון חדש, צריכים להמתין לדעת כמה זמן יחזיק מעמד"; "רק רופא משפחה שהוא גם זיהומולוג יכול להמליץ למטופל ורק מי שמכיר ביסודיות את מצבו הבריאותי של המטופל שלו".

כמו כן השיבו אחדים מהמשתתפים שלדעתם "יש להמתין שנה אחת לפחות עד שיתבהרו יותר תוצאות החיסונים" וגם "שלא ברור מהי היעילות עקב אחסון לקוי". רופא ילדים אחד הצביע באופן ספציפי על כך ש"עד כה לא ידוע לנו מספיק על תוצאות הניסוי שנעשה בקרב ילדים".

בין הנימוקים להתנגדות להטלת חובת התחסנות: "זה לא אתי, לא ניתן לחייב"; "זה לא חוקי ולא דמוקרטי"; "כל אדם אחראי לגופו"; "אסור לחייב בחוק כפי שלא מחייבים לקבל חיסונים אחרים" וגם: "אם יחוקק חוק כזה, הוא לא יעמוד לדעתי בבית המשפט".

נושאים קשורים:  חיסון לקורונה,  סקר,  סקר רופאים,  פייזר,  מודרנה,  אסטרהזניקה,  דוקטורס אונלי,  חדשות,  19-COVID,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
26.11.2020, 23:02

מעניין! רבע מהרופאים נגד...

27.11.2020, 01:04

מעניין מאד. אני תוהה אם שלושים האחוזים שענו שיש לחייב על פי חוק יסכימו להזריק חיסון למטופל בניגוד לרצונו.

אנונימי/ת
27.11.2020, 09:20

אדם, אתה גדול! איש לא יסכים לחסן בכוח, קיים פער בין המקלדת והמסך לבין המציאות עצמה.

אנונימי/ת
28.11.2020, 11:23

זה פשוט מאד. אם יקבלו חוק שלא תוכל לעבוד אם לא תתחסן, אז אנשים פשוט ילכו ויתחסנו, למרות שלא היו רוצים לעשות זאת. לאח/ות המזריק/ה כל השיקולים האלה לא ישנו.

77 אחוז מהרופאים מקבלים החלטות ללא EBM על סמך תחושות בטן, פרסומת של חברת תרופות ופרופגנדה של מי שמבין מהם הרבה פחות מרפואה. סקר מדכא מאוד לגבי איכות קבלת ההחלטות הרפואיות בישראל

27.11.2020, 10:59

מחזק

27.11.2020, 11:20

רוב המין האנושי מקבל את רוב החלטותיו על סמך תחושות הבטן. גם הרופאים, בין אם הם מנסים להתבסס על EBM בין אם לאו. מה גם שהפנדמיה האחרונה הוכיחה עד כמה הE בEBM משתנה ומתעצב כחלוף הזמן.

מה שמפתיע הוא שכרבע מהרופאים בישראל אינם מבינים שמתן חיסון חיוני לעצירת המגיפה. עד שהחסונים יגיעו לארץ יקבלו אותם מיליונים במדינות רבות בעולם ויהיה נסיון משמעותי. לא ניתן לדעתי לחייב לקבל חיסון אך בהחלט ניתן לתת הקלות לאנשים שהתחסנו.

אנונימי/ת
27.11.2020, 18:29

כרגיל, פרופ\' רייסנר אדם ורופא חכם

אנונימי/ת
27.11.2020, 18:50

אני לא מסכים עם המסקנה שלך דונחין.
יש כאן עניין של ניסוח וכיצד הוא מובן. השאלה הייתה לגבי חיסונים שיאושרו, ולא בלתי סביר לחשוב שרופאים הניחו כי חיסון שעבר את מנגנון האישור הוא חיסון שעבר את מחסום ה EBM ונמצא יעיל ובטוח מעל רף מקובל מסוים.
שהרי אם אתה טוען ש 77 אחוז מהרופאים מחליטים החלטות ללא EBM הרי יוצא מכך שהרגולטורים המאשרים את החיסון גם מחליטים ללא EBM ואז אין מקום להמליץ גם על תרופות אחרות רבות. רופאים רושמים למטופליהם מגוון רחב של תרופות. אין להם אפשרות לעקוב על כל המאמרים שמתפרסמים לגבי כל תרופה.

אנונימי/ת
28.11.2020, 13:36

זה לא סקר . זה פשוט שקר.
שקר אחד גדול. ניסיון להשפיע על דעת קהל , בעיקר של רופאים. .... מביש את הבמה עלייה מתפרסם ו...אולי לא.

אנונימי/ת
28.11.2020, 22:52

שאלה של הדיוטה אם הסיכוי שלי לצאת ללא פגע מה\"קורונינה\" עומד 99.8.9 ויעילות החיסון עומדת (תלוי על איזה קמפיין ומאיזו חברה אנחנו בוחרים, את החיסון)משוערת בן 70%- 95%, וכל זה ללא התייחסות למבחן הזמן .וכאחת שחושבת פעמיים אם לקחת כדור נגד כאב ראש למה לי למהר ו\"למה לי פוליטיקה עכשיו\" (כדיברי השיר)