חדשות

"פייזר" רוכשת ב-11.4 מיליארד דולר חברת תרופות ביולוגיות לסוגי סרטן

ענקית התרופות מתמזגת עם חברת אריי ביופארמה ותקבל שליטה מלאה על משלב תרופתי לטיפול במלנומה גרורתית עם פוטנציאל לטיפול בסרטן המעי הגס

מטה חברת פייזר בניו יורק. שיאנית התרומות - 10.3 מיליון שקל. צילום: שראטרסטוק

חברת התרופות פייזר (Pfizer) הודיעה השבוע כי נכנסה לשלב הסכם מיזוג מלא עם חברת אריי ביופארמה (Arry), העוסקת בתרופות ביולוגיות בתחום הסרטן. הרכישה היא תמורת 11.4 מיליארד דולר במוזמן. העיסקה נועדה לסייע ל"פייזר" להגדיל את היצע התרופות שלה לטיפול בסוגי סרטן שונים כאשר היעד ארוך הטווח הוא להביא לשוק טיפול תרופתי חדשני לסרטן המעי הגס.

על פי הסכם הרכישה תקבל פייזר שליטה מלאה על שתי תרופות נסיוניות שפותחו ב"אריי", מעכב BRAF "בראפטובי" (Braftovi encorafenib) ומעכב ה-MEK "מקטובי" (Mektovi binimetinib) שקיבלו את אישור ה-FDA כמשלב בטיפול במלנומה גרורתית. "לתרופה זו פוטנציאל מובהק לטיפול גם בסרטן גרורתי של המעי הגס", נמסר בהודעת החברה. שתי התרופות המרכיבות את המשלב נמצאות עתה במחקר ביותר מ-30 ניסויים קליניים גם לטיפול בגידולים ממאירים מוצקים.

חברת אריי פועלת במסצ'וסטס, בצפון קרוליינה ובקולורדו ועובדיה יצטרפו לרשת הפיתוח והמחקר האונקולוגי של "פייזר" שפועלת בקליפורניה ובניו יורק.

באוגוסט 2016 רכשה "פייזר" ב-14 מיליארד דולר את חברה מדיווישן (Medivation) שפיתחה את Xtandiי(enzalutamide) - תרופה לסרטן הערמונית, ובחודש שעבר רכשה ב-800 מיליון דולר את חברת Therachon שפיתחה תרופה ניסויית ל-achondroplasia - מחלה תורשתית הגורמת לקטנות קומה.

נושאים קשורים:  חברת "פייזר",  חברות הפארמה,  סרטן המעי הגס,  אריי ביופארמה,  תרופות ביולוגיות,  חדשות,  תרופה לסרטן
תגובות