ועדת סל התרופות צפויה מחר להעביר את המלצותיה הסופיות לסגן שר הבריאות ובהן התרופות והטכנולוגיות החדשות שייכנסו לסל שירותי הבריאות 2019. אולם, נציגי קופות החולים בוועדה מאיימים לעצור את עבודת ועדת הסל ולסרב להצביע פה אחד על אישור התרופות אם לא יקבלו תוספת תקציב. כך פורסם הבוקר בכתבתה של מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום".

קופות החולים מתנגדות לשיטה שבה הצוות המקצועי בסל התרופות מתמחר את עלות התרופות, בלי להוסיף תקציב נוסף לקופות, ובעיקר להכנסת תרופות אונקולוגיות חדשות עבור סרטן כליה, סרטן שד וסרטן ערמונית ללא תוספת  תקציב לקופות החולים.

ועדת סל התרופות מונה 20 חברים, ארבעה מהם הם נציגי קופות החולים. ההחלטות בוועדה מתקבלות באופן מסורתי בקונצנזוס, כך שהתנגדות של נציגי קופות החולים עלולה לשבש את עבודת הוועדה.

בנוסף, כפי שדווח ב"ישראל היום", נציגי הציבור בוועדת הסל קראו אמש (ג'), טרם סיום הדיונים, להגדיל את התקציב הנוכחי על חשבון תקציב השנה הבאה. "בשנה שעברה בשלב הזה עלות התרופות עמדה על 1.5 מיליארד והתקציב היה 500 מיליון. השנה עלות התרופות שני מיליארד והתקציב עומד על 90 מיליון שקלים פחות", אמר נציג הציבור שהעביר את דרישתו לראשי הוועדה.

בתוך כך, בצעד חריג שנחשף לראשונה ב"ישראל היום", פנה אתמול המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו וביקש מוועדת הסל לקיים דיון מחודש בבקשה לתקצב בסל את הבדיקה לאיתור מוקדם של סרטן הריאה. "העמדה של גורמי המקצוע במשרד הבריאות, ובהם מומחים בבריאות הציבור, היא שבקרב קבוצת הסיכון של מעשנים, יש מספיק ידע מדעי על כך שהתועלת מהבדיקה עולה על הסיכונים ממנה, בוודאי לא פחות מבדיקות סקר אחרות הכלולות היום בסל", ציין גרוטו.