חדשות

התאחדות התעשיינים לליצמן: אפשר להוזיל את מחירי התרופות

התעשיינים טוענים כי משרד הבריאות נוקט במדיניות של קידום רישום תרופות מקור ומעכב אישורן של תרופות גנריות

תעשיית התרופות (אילוסטרציה)

בהתאחדות התעשיינים פנו השבוע לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן וכתבו לו כי ניתן להפחית את מחירי התרופות בישראל בעשרות אחוזים באמצעות שיפור מנגנון האישור והרישום של תרופות גנריות.

בהתאחדות אומרים כי יש להעניק עדיפות מיידית לרישום של תרופות גנריות המצויות באגף הרוקחות כבר יותר משנה. בנוסף מבקשים בהתאחדות התעשיינים ממשרד הבריאות לקבוע מסלול ייעודי שקצוב בלוחות זמנים קצרים ומחייבים לסיום הליך הרישום, ולהקצות משאבים מספקים לעמידה בלוחות זמנים אלה. ביצוע פעולות אלו, מאמינים בהתאחדות, יוביל למצב שבשוק התרופות יהיו תכשירי מרשם גנריים, איכותיים וזולים.

בהתאחדות טוענים כי הסיבה העיקרית למחירי התרופות הגבוהים בישראל היא עיכוב אישורן של מאות תרופות גנריות על ידי משרד הבריאות, הנוקט במדיניות של קידום רישום תרופות מקור. הדבר מונע את ירידת מחירי התרופות בעשרות אחוזים, דבר אשר מקשה על אוכלוסיות שלמות לרכוש תרופות חיוניות. על פי דו"ח הלמ"ס האחרון בנושא, 277 אלף אזרחים בישראל נאלצו לוותר על תרופות מרשם בשל מצוקה כלכלית.

לדברי יו"ר ענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים חיים הורביץ, חולים רבים בישראל לא יכולים להרשות לעצמם לקנות תרופות ו"זו האחריות שלנו כחברה לפעול באופן מיידי על מנת לשנות את המצב מקצה לקצה. על כן אני קורא לממשלה ולמשרד הבריאות לפעול ולהפחית את הביורוקרטיה ואת הזמן הרב שלוקח לאשר תרופות גנריות ובכך לשפר ולהציל חיי אדם".

כמו כן ציינו בהתאחדות התעשיינים בפני סגן שר הבריאות כי לאחרונה מדור הרישום באגף הרוקחות אינו מתפקד באופן מיטבי ולכך מצטרפת גם החמרה לא ברורה בדרישות הרגולטוריות. "הדבר מוביל לידי שיתוק כמעט מוחלט הפוגע בפעילות החברות וקידום תיקי הרישום", כתבה ההתאחדות.

"אנו מודעים היטב למאמץ האדיר של מדור הרישום לעמוד בלחץ, אולם בפועל יש משימות רבות ורק חמישה עובדים שיודעים לתת מענה מקצועי ממשי. חיסכון של מאות מיליוני שקלים, שהיה מושג באמצעות קידום רישומם של תכשירים גנריים, נמנע ממערכת הבריאות בישראל. כפועל יוצא מכך, אזרחים רבים מוצאים עצמם במצב שבו הם נאלצים לוותר על הטיפול התרופתי".

נושאים קשורים:  התאחדות התעשיינים,  ענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים,  תרופות גנריות,  תרופות מקור,  רישום תרופות
תגובות