חדשות

"מאוחדת" הודיעה כי תסבסד את טיפול ה-PrEP למי שנמצאים בסיכון לאיידס

הקופה הודיעה כי עלות הטיפול תעמוד על 300 שקל בחודש למטופלים המבוטחים בביטוח המשלים, לעומת מחיר מלא של 2,200 שקל כיום

קופת חולים "מאוחדת" הודיעה אתמול (ב'), כי תסבסד את עלות הטיפול המונע הדבקה בנגיף ה-HIV – טיפול ה-PrEP. עלות הטיפול בכדור, המפחית משמעותית את הסיכון להידבק באיידס לאחר מגע מיני תעמוד על 500-300 שקל לחודש למטופל, במקום כ-2,200 שקלים שהם מחיר התרופה היום. כלי התקשות העריכו כי גם יתר קופות החולים צפויות כעת לסבסד התרופה.

הסבסוד יינתן ל"אמטריביר טבע", התרופה הגנרית של "טרובדה", במחיר של 300 שקלים לחודש למבוטחיה בביטוח המשלים, ו-500 שקלים לכל השאר.

בישראל מאובחנים מדי שנה יותר מ-400 מקרים חדשים של הידבקות בנגיף ה-HIV. אגף הרוקחות במשרד הבריאות קבע כי יוכלו להנפיק את המרשם רק רופאים שעברו הכשרה ייעודית בנושא - ולמבוטחים הנמצאים בסיכון גבוה להידבקות כמו הומוסקסואלים, נרקומנים, עוסקים בתעשיית הזנות או מי שמקיימים יחסי מין לא מוגנים מזדמנים בתדירות גבוהה.

הוועד למלחמה באיידס והחברה הישראלית לרפואת איידס והחברה לבריאות להט"ב בהסתדרות הרפואית קיימו עד כה שתי הכשרות בנושא הזה לעשרות רופאים. צפויות הכשרות רופאים נוספות.

ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, אמר בתגובה שפורסמה ב-Ynet: "זו בשורה לבריאות הציבור ואנחנו מקווים ששאר קופות החולים ילכו בדרכה של 'מאוחדת'. נמשיך במאבקנו כדי שמשרד הבריאות יכניס את טיפול ה-PrEP לסל התרופות ובכך יהיה מונגש לכל אדם. זאת, לטובת מניעת הדבקות בקבוצות בסיכון גבוה, לצד אמצעי מניעה אחרים ובמרכזם הקונדום".

ד"ר מיכל חוברס, יו"ר החברה הישראלית לרפואת איידס, אמרה לאתר: "זה ציון דרך משמעותי במאבק בנגיף. רפואה מונעת היא הדרך הנכונה ובסופו של דבר גם הזולה לשמור על בריאותנו. אנחנו מקווים שבעקבות מהלך זה תחול ירידה משמעותית בנדבקים בנגיף ה-HIV".

התרופה תינתן במרשם רופא בלבד תוך דרישה לשימוש גם באמצעי מניעה נוספים כשעל המטופל מוטלת החובה לקבל הסבר על מחלות מין אחרות המועברות ביחסי מין לא מוגנים. כן יידרש לבצע מעקב שוטף אצל הרופא המטפל. חוברות הדרכה למטופל יחולקו במעמד הנפקת המרשם על ידי הרופא. מי שיקבל את התרופה יצטרך לעבור קודם לכן בדיקת איידס ובדיקות למחלות מין אחרות.

נושאים קשורים:  חדשות,  איידס,  HIV,  PrEP,  מחלות מין,  קופת חולים מאוחדת
תגובות