חדשות

לראשונה מזה 22 שנה, ה-FDA אישר תרופה חדשה לחולי ALS

מינהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את התרופה Edaravone, שפותחה על ידי חברת פארמה יפנית, לאחר שהוכח בניסוי קליני כי היא מאטה הידרדדרות המחלה

דימות עם אבחון קליני של ALS (מקור: ויקיפדיה)
דימות עם אבחון קליני של ALS (מקור: ויקיפדיה)

מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) העניק בסוף השבוע שעבר אישור לשימוש בתרופה אדרבון (Edaravone) לטיפול בחולי ALS, לאחר שהוכח בניסוי קליני שהיא מאטה את קצב ההידרדרות של המחלה. זו התרופה הראשונה מזה 22 שנה המאושרת לטיפול במחלה חשוכת-המרפא.

מחלת ה-ALS פוגעת בתאי העצב המוטוריים השולטים בתנועה הרצונית של השרירים. כאשר תאי העצב המוטוריים מתים, השרירים אינם מתפקדים. הסיבות להופעת המחלה טרם התגלו. בישראל ישנם כ-600 חולים ב-ALS ותוחלת החיים מאבחון המחלה עומדת על 3–5 שנים. בכל שנה מאובחנים כ-120 חולים חדשים, ומספר דומה של חולים נפטר.

התרופה שאושרה פותחה בחברת התרופות היפנית "מיצובישי טנבה פארמה". היא נמכרת מ-2015 ביפן ובדרום קוריאה וצפויה להיכנס לשוק בארה"ב  באוגוסט הקרוב.

אפרת כרמי, מנכ"לית עמותת "ישראלס" - עמותת חולי ALS בארץ - אמרה: "לדעתנו אלו חדשות מסעירות. עד כה לא היה לחולי ALS כל מענה טיפולי. נלמד לעומק לאילו חולים התרופה הזאת מתאימה. בד בבד נפעל מול רשויות הבריאות לאישורה לשימוש בארץ".

עוד אמרה כרמי: "בחודשים האחרונים התבשרנו על התקדמות משמעותית בכל הנוגע לחקר המחלה. פורסמו ממצאים ראשוניים ממחקרים שבהם דווח על זיהוי שני גנים חדשים המעורבים בהופעת ALS, בעיקר על רקע תורשתי. אנו, ככל הנראה, בפתחה של תקופה חדשה שבה יאושרו לשימוש עוד כמה טיפולים ל-ALS ואז סוף -סוף נוכל להעניק תקווה ואריכות ימים לחולים. במקביל, נוסיף לפעול נמרצות לגיוס משאבים ולתמיכה במחקר.

מרוץ למען חולי ALS

העמותה תקיים ביום חמישי, 25 במאי 2017, אירוע ספורט עממי בשם Friends4ALS, שהוא מרוץ למען חולי ה-ALS בישראל. זו הפעם השישית שמתקיים מרוץ כזה. מטרתו היא להעלות את המודעות למחלה ולעודד את המחקר למציאת תרופה וכן כדי לתמוך בחולים ובבני משפחותיהם. באירוע יהיו שני מקצים שמתאימים לכל המשפחה, ל-2 או 4.2 ק"מ בהליכה או בריצה.

ההרשמה, תרומה וגם גיוס חברים מתנדבים נוספים לפעולה למען החולים מתבצעת באתר האינטרנט של המרוץ. את האירוע את יזמו העמותות "פרס לחיים", שבראשה שי ראשוני, מרתוניסט שבעברו השתתף בתחרות "איש הברזל" ובגיל 45 חלה ב-ALS ו"עמותת ישראלס".

נושאים קשורים:  חדשות,  ALS,  ניוון שרירים,  FDA,  מינהל המזון והתרופות,  עמותת "ישראלס",  "פרס לחיים"
תגובות