מחקרים

חוקרים איתרו חלבון שעשוי להיות חיסון יעיל ופוטנטי כנגד כל זני ה-HIV

לדברי החוקרים, יעברו עוד מספר שנים בטרם ניתן יהיה לנסות את החיסון על בני אדם, אולם ניסויי מודל הראו עד כה תוצאות מבטיחות

02.03.2015, 09:19
אדנו-וירוס. משמש כווקטור (צילום: אילוסטרציה)

עד כה, ניסו חוקרים לפתח נוגדנים שיפעלו כנגד וירוס ה-HIV במטרה לפתח חיסון כנגד המחלה. אולם אפילו הנוגדן המנטרל הרחב ביותר שנמצא עד כה, מנטרל בצורה לא אפקטיבית 10%-50% מהבידודים של HIV-1.

קו-הרצפטור CCR5 הוא נקודת האחיזה הראשונה של נגיף האיידס בשטח פני התא בטרם הוא חודר לתוכו. ממצא זה ידוע ממחקרים קודמים. צוות החוקרים במחקר הנוכחי השתמש בידע הזה על מנת לבנות חלבון שמחקה את הפעילות של CCR5, ועשוי לנטרל בצורה אפקטיבית את וירוס ה-HIV.

 eCD4-Ig ניטרל ביעילות 100% מהבידודים שנבדקו של HIV-1, HIV-2 ו-SIV

החוקרים מראים, שהחלבון שפיתחו: eCD4-Ig - איחוד של CD4-Ig עם פפטיד סולפידי קטן שמחקה את CCR5 - נקשר באבידיות גבוהה לגליקופרוטאין המעטפת של HIV-1 והוא פוטנטי יותר מכל נוגדן רחב שנמצא קודם לכן, ולכן נדרשים ריכוזים נמוכים יותר כדי להשיג הגנה.

כיוון ש-eCD4-Ig נקשר לאזורים שמורים במעטפת, הוא רחב הרבה יותר מכל נוגדן רחב שנמצא קודם לכן. eCD4-Ig ניטרל ביעילות 100% מהבידודים שנבדקו של HIV-1, HIV-2 ו-SIV (יsimian immunodeficiency virus).

החוקרים השתמשו בווקטור של אדנו-וירוס כדי להחדיר את החלבון, והראו שקופי מקוק שחוסנו עם הווקטור ביטאו eCD4-Ig פעיל למשך יותר מ-40 שבועות. קופים אלו היו מוגנים מפני זיהום, כולל ב-SHIV-AD8.

החוקרים סבורים, כי eCD4-Ig שמוחדר באמצעות וקטור של אדנווירוס יכול להוות חיסון יעיל מפני HIV-1, אם כי יעברו מספר שנים בטרם ניתן יהיה לבצע ניסויים בבני אדם.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Gardner MR, Kattenhorn LM, Kondur HR, et al. AAV-expressed eCD4-Ig provides durable protection from multiple SHIV challenges. Nature. 2015. Published Online first; 18th February.

נושאים קשורים:  מחקרים,  חיסון,  איידס,  HIV,  CCR5,  אדנו-וירוס,  eCD4-Ig
תגובות