חדשות

משרד הבריאות מזהיר מפני תכשירים שלא אושרו במרפאות שיניים

המשרד פשט על מרפאת שיניים בראשל"צ והחרים תרופות ותכשירים מתוצרת חברת Maxigen, שלא קיבלו אישור שימוש בישראל

משרד הבריאות הפיץ אתמול (יום ד') הודעת אזהרה לרופאים, רופאי שיניים וכן לעוסקים בתחום הקוסמטיקה, שלא להשתמש במוצרים של חברת "מקסיג'ן". מדובר במוצרים בשמות RestiAid, SYSTOX, ומשחות מתוצרת החברה. הסיבה לאזהרה היא שמקור המוצרים איננו ידוע והם שווקו בישראל, לרופאים בתחומים שונים וגם לאחרים, ללא רישיון של משרד הבריאות.

בהודעה נאמר, כי חברת מקסיג'ן (Maxigen) לא מאושרת בישראל כיצרנית תרופות, ציוד רפואי או תמרוקים. חברת Maxigen ומרפאת "מאיס השתלות שיניים" אינן רשאיות לשווק בארץ תרופות, ביניהן מוצרים להזרקה מסוג בוטוקס, משחות המכילות חומר תרופתי מאלחש לידוקאין וכו'.

לפי הודעת המשרד, בעקבות מידע שהתקבל במשרד הבריאות, יזם האגף לאכיפה ופיקוח מבצע בשיתוף עם גורמי אכיפה נוספים, משטרת ראשון לציון, יחידת הסמים במכס, מע"מ רחובות והאגף לבריאות השן במשרד הבריאות. אנשיהם פשטו על מרפאת השיניים "מאיס השתלות שיניים" ברחוב עין הקורא 10 בראשון לציון ובמקום נתפסו מספר רב של חומרים החשודים כמזויפים.

במרפאה וברשות בעל המרפאה נמצאה כמות גדולה של חומרים ומוצרים ללא רישיון של משרד הבריאות. הם כוללים כאמור תכשירים להזרקה מסוג בוטוקס תחת שם מסחרי "SYSTOX".
תכשירים מסוג בוטוקס מכילים את הרעלן Botulinum Toxin type A המשמש לטיפולים קוסמטיים ולטיפול בהפרעות עצביות שונות. שימוש במוצרי בוטוקס שאינם מאושרים עלול לסכן את בריאות ציבור.

בנוסף, נתפסו תכשירים בשם "רסטיאייד" (RestiAid) עם חומצה היאלורונית המיועדים להזרקה, ומוצרים נוספים מסוג Easy Tan ,Terdoxin,  שמקורם אינו ידוע ואשר יוצרו ושווקו ללא אישור משרד הבריאות. למשרד לא ידועה איכות, תקינות ובטיחות החומרים ששווקו תחת המותג "Maxigen". החומרים שנתפסו הועברו לבדיקת מעבדה.

משרד הבריאות שב והזהיר רופאים וכן רופאי שיניים והעוסקים במקצועות הקוסמטיקה מפני רכישת חומרים או ציוד מיצרנים ומשווקים לא מאושרים. רכישה שכזאת נעשית בניגוד להוראות משרד הבריאות, וטומנת בחובה סיכון בריאותי למטופלים, נמסר. ניתן להיעזר במסד הנתונים של התרופות שהקים אגף הרוקחות, במאגר הנתונים לגבי הציוד הרפואי של אגף ציוד רפואי במשרד ונתוני מאגר התמרוקים של אגף התמרוקים. הם מופיעים באתר: http://www.health.gov.il.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  בוטוקס,  לידוקאין,  תרופות מזויפות,  אגף הרוקחות,  מקסיג'ן,  Maxigen
תגובות