חדשות

נמשכים הדיונים המרתוניים של ועדת סל התרופות לשנת 2015

לדברי יו"ר הוועדה, פרופ' יונתן הלוי, "קיימת תחרות קשה על כל תרופה שיש רצון להכליל בסל"; ההמלצות יוגשו ככל הנראה עד מחר

הדיון המרתוני והמכריע של ועדת סל התרופות, שהחל אתמול והתארך עד שעת ערב מאוחרת – יימשך גם היום. אם לא יהיה צורך בהארכה נוספת בדיונים, צפויה הוועדה לסכם את עבודתה במסמך המלצות שיוגש, ככל הנראה מחר, לממשלה ולמועצת הבריאות הלאומית.

132 תרופות, טכנולוגיות ובקשות לבדיקות סקר מיוחדות, בעלות כוללת של יותר מ-2.5 מיליארד שקל, קיבלו את הדירוגים הגבוהים ביותר בדיוניה הקודמים של הוועדה, ומתוכם היא אמורה לבחור את הרשימה הסופית.

על חברי הוועדה, שבראשה עומד מנהל הרכז הרפואי "שערי צדק" פרופסור יונתן הלוי, לקחת בחשבון את סך העלויות של התרופות, ולעמוד בתקציב הגג שהוכתב לוועדה מראש: 300 מיליון שקל. בשנתיים הקודמות נכללו בעדכון לסל כ-80 תרופות מדי שנה, מבין אלו שהגיעו ל"קו הגמר" לאחר שקיבלו דירוגים גבוהים בדיונים הראשוניים..

אתמול אמר יו"ר הוועדה פרופסור הלוי, כי השנה במיוחד קיימים קשיים עקב העובדה שתרופות חדישות ומבטיחות מאוד עבור החולים הן יקרות במידה ניכרת וקיימת תחרות קשה על כל תרופה שיש רצון להכליל בסל. הדיון אתמול נמשך כ-14 שעות וניכר כי חברי הוועדה מתלבטים בקבלת ההחלטות המסכמות.

אחת הדילמות הבולטות ביותר נוגעת לשש התרופות להפטיטיס C, שהבקשות לגביהן הוצגו בידי 4 חברות תרופות. לוועדה הוצגו נתונים ממחקרים, לפיהם שימוש משולב בתרופות הללו עשוי להביא לשיעור ריפוי של עד 85% מהמשתמשים. הבעיה היא שאם יאושרו, העלות הכוללת שלהן תגיע ל-290 מיליון שקל, כלומר כמעט כל התקציב שהועמד לרשות הוועדה.

לקבוצת חולים עם ניוון שרירים וילדם עם עיכוב התפתחותי שהפגינו עם הוריהם סמוך לאולם הדיונים של הוועדה במלון בהרצליה, אמר פרופסור הלוי, כי "נעשה כל שביכולתנו" למצוא להם פתרונות. אחת הדרישות היא לאשר בסל מחשבי-תקשורת ייחודיים ל-625 ילדים עם בעיות התפתחותיות, שכיום מתקשים לתקשר עם הסביבה. העלות הכוללת של הכללת אמצעי טכנולוגי זה בסל מוערכת ב-12 מיליון שקל.

כן קיבלה הוועדה לפני דיוני המרתון עצומה של חולי טרשת נפוצה המבקשים להכליל בסל תרופה חדישה עבורם.

.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  סל הבריאות,  פרופסור יונתן הלוי,  ועדת סל התרופות 2015
תגובות
אברהם
29.12.2014, 12:44

יש לבטל את ההפלות ע"ח המדינה עד גיל 33 ולהוסיף את הכף לתרופות מצילות חיים