רמסיה

רמסיה מתמשכת לאחר טיפול משולב באטנרצפט ומטוטרקסט ל-RA

אצל כ-30% מהחולים עם דלקת פרקים שגרונית בינונית-קשה אפשר היה להוריד מינון או להפסיק טיפול לאחר טיפול ראשוני אגרסיבי

04.12.2014, 09:24
דלקת מפרקים שגרונית (אילוסטרציה)
דלקת מפרקים שגרונית (אילוסטרציה)

הטיפול בחולים עם דלקת פרקים שגרונית (RA) עבר מהפכה מאז הוכנסו לשימוש תרופות ביולוגיות, אולם תרופות אלו יקרות. אפשרויות טיפול חליפיות זולות יותר כוללות טיפול משולש עם הידרוקסיכלורוקווין (פלקוויניל; סנופי), סולפסלזין (סלאזופירין; פייזר ישראל) ומטוטרקסט, והפחתה או אף הפסקה של הטיפול הביולוגי.

במחקר הנוכחי, שמומן על ידי חברת פייזר, ביקשו לבחון את ההשפעה של הפחתת מינון או אף הפסקת טיפול לאחר הגעה לרמסיה תוך כדי טיפול משולב במטוטרקסט ובאטנרצפט (אנברל; פייזר ישראל).

חולים בדלקת פרקים שגרונית עם מחלה אקטיבית, שלא טופלו קודם לכן בטיפול ביולוגי או במטוטרקסט, קיבלו טיפול משולב של 50 מ"ג אטנרצפט ומטוטרקסט אחת לשבוע למשך 52 שבועות (שלב פתוח תווית).

לאחר שלב זה, חולים שהגיבו לטיפול או נכנסו לרמסיה עברו רנדומיזציה בשלב כפול הסמיות לקבלת טיפול משולב במטוטרקסט ו-25 מ"ג אטנרצפט או מטוטרקסט בלבד, או פלסבו בלבד למשך 39 שבועות. אצל חולים שהגיבו לטיפול לאחר שלב זה הופסק הטיפול ובוצע מעקב עד לשבוע 65.

בסה"כ, מתוך 306 חולים שהחלו את השלב פתוח-התווית, 193 עברו רנדומיזציה לאחר 52 שבועות. חולים שטופלו בטיפול המשולב היו באופן משמעותי בעלי סבירות גבוהה יותר להיכנס לרמסיה לאחר שלב הסמיות הכפולה (63% מהחולים בטיפול המשולב, לעומת 40% בטיפול במטוטרקסט ו-23% בטיפול בפלסבו). בשבוע 39, 131 חולים הציגו פעילות נמוכה של המחלה והטיפול אצלם הופסק. במשך תקופת מעקב של 26 שבועות נוספים, 83 מתוך 131 החולים המשיכו ללא טיפול. לא נמצאו הבדלים משמעותיים סטטיסטית בהתקדמות הרדיוגרפית בין הקבוצות.

תופעות לוואי חמורות נרשמו בקרב 5% בטיפול המשולב, 3% בטיפול במטוטרקסט ו-3% בטיפול בפלסבו.

החוקרים מסכמים, שבחולים עם דלקת פרקים שגרונית מוקדמת שנכנסו לרמסיה לאחר טיפול במינון מלא של מטוטרקסט ואטנרצפט, המשך טיפול במינון מופחת הביא לשליטה טובה יותר במחלה מאשר טיפול במטוטרקסט בלבד או בפלסבו, ואיפשר לאחר מכן הפסקת טיפול תוך המשך רמסיה. במקביל, לא נרשמו הבדלים רדיוגרפיים משמעותיים בין הקבוצות מבחינת התקדמות המחלה.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Emery P, Hammoudeh M, FitzGerald O, et al. Sustained Remission with Etanercept Tapering in Early Rheumatoid Arthritis. N Engl J Med. 2014; 371:1781-1792.

נושאים קשורים:  רמסיה,  מעכב TNF,  מטוטרקסט,  אטנרצפט,  אנברל,  דלקת פרקים שגרונית,  RA,  חברת "פייזר",  מחקרים