חדשות

משרד הבריאות יסדיר השימוש בתכשירים הומיאופתיים לתינוקות וילדים

במסגרת ההנחיות, ייאסר השימוש בתכשירים המכילים יותר מ-20% אלכוהול לתינוקות, ותידרש הוכחת יעילות מדעית לתכשירים אחרים

בכנס האיגוד הישראלי לרפואת ילדים שנערך בשבוע שעבר בתל אביב הציג פרופסור מתי ברקוביץ, מנהל היחידה לפרמקולוגיה קלינית ב"אסף הרופא", הנחיות חדשות של משרד הבריאות, לפיהן תיאסר מכירת תכשירים הומיאופתיים המכילים אלכוהול בריכוז העולה של 20% עבור ילדים מתחת לגיל שנה. בין היתר מדובר בתכשירים המיועדים להקלה על כאבי בטן אצל תינוקות וגם להקלה על כאבים בתקופת צמיחת השיניים.

ההנחיה גובשה באגף הרוקחות במשרד הבריאות בשיתוף רופאי ילדים. כן הודיע משרד הבריאות, כי יפקח על תכשירים הומיאופתיים המיועדים לילדים עד גיל 6 והיצרנים יידרשו להציג למשרד הבריאות תוצאות מחקרים קליניים המעידים על יעילות ובטיחות כל תכשיר כאשר יובא לקבלת אישור מכירה ושיווק בישראל.

מאריזות התכשירים ימחק המשפט המופיע עליהן עתה: "מאושר על-ידי משרד הבריאות מההיבט הבטיחותי בלבד".

פרופסור ברקוביץ ציין, כי חלק מהתכשירים ההומיאופתיים מכילים אלכוהול בכמות לא מבוטחת ולגבי חלק ניכר מהם לא נערכו מחקרים להוכחת יעילות ובטיחות. יש גם דיווחים לא מעטים על תופעות לוואי כתוצאה מהשימוש בתכשירים אלו בילדים ובתינוקות.

מבתי החולים אסף הרופא ו"ברזילי" הגיעו דיווחים על תופעות לוואי שהופיעו בסמיכות לשימוש בתכשירים הומיאופתיים ובהם ישנוניות ואף השתנקות עד כדי חנק, שהם אירועים מסכני חיים.

פרופסור ברקוביץ אמר ל"ישראל היום": "על תרופות קונבנציונליות יש פיקוח. כאן לוקחים מוצרים כאילו טבעיים ולא מזיקים ונותנים לתינוקות רכים בשנים ובחודשים. נראה לי לא סביר לתת לתינוק מתחת לגיל שנתיים מוצר שלא נבדק מבחינת יעילות ובטיחות. אין לי שום דבר נגד תכשירים הומיאופתיים, אני רק רוצה שיבדקו אותם. כאשר מדובר במוצר שאין מחקר על יעילותו ובטיחותו אני כפרמקולוג וכרופא ילדים לא יכול לאשר את השימוש בו".

על ההנחיה עצמה אמר, כי "ישראל היא המדינה הראשונה באירופה שיוצאת במהלך שכזה".

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופסור מתי ברקוביץ,  האיגוד הישראלי לרפואת ילדים,  אגף הרוקחות במשרד הבריאות,  תכשירים הומיאופתיים
תגובות
שי פליישון
24.11.2014, 12:09

לא ברור לחלוטין הצימוד של יעילות ובטיחות.

כל המוצרים ההומאופטיים הם בטוחים לחלוטין (מלבד הקטע של האלכוהול, שמופיע רק בחלקם, ומי שלא רוצה אלכוהול מקבל את זה בגלולות סוכר). זה בסך הכל מים, ומים זה דבר בטוח, הבוקר אני אישית שתיתי כוס שלמה של מים.

אך מבחינת יעילות יש שאלה אחרת - אין הוכחות ליעילות הומיאופתיה. נקודה. אז מה פשר הצימוד הזה? מה קורה למוצר שנמצא בטוח אך אינו יעיל?

ירון
25.11.2014, 07:59

לרוב מוצר שנמצא בטוח אך לא יעיל מאושר , כך זה גם בארה"ב וה FDA. אישור בעצם אומר שמותר לך לצרוך את זה אך לאו דוקא שיש לזה אפקט טיפולי.

ובאופן כללי אני מסכים איתך - תכשיר הומאופתי לפחות עפ"י מה שהומאופתים מסבירים לגבי אפקט המיהול אמור להכיל מים בלבד.