חדשות

בפיתוח: מכשיר שיזהה מספר רב של סוגי סרטן שונים בבדיקת דם אחת

מדענים בארה"ב כבר ייצרו אבטיפוס של המכשיר החדשני, שיזהה ביומרקרים לסוגים שונים של סרטן בעלות נמוכה ובתוך שעה וחצי

מבחנות, בדיקת דם (צילום: אילוסטרציה)
מבחנות, בדיקת דם (צילום: אילוסטרציה)

מקרים רבים של סרטן מאובחנים בשלב מתקדם מאוד של המחלה, שבו סיכויי ההחלמה נמוכים משמעותית בהשוואה למצב של גילוי מוקדם של המחלה.

כעת הודיעו מדענים, כי הם פועלים על מנת לפתח מכשיר, הנמצא כבר בשלב אבטיפוס, שיסרוק בדגימת דם פשוטה אחת עשרות סוגי סרטן, על ידי חיפוש ביומרקרים הידועים כ-microRNAs (מיקרו-רנ"א) - ויאפשר גילוי מוקדם מאוד של המחלה.

חוקרים רבים הדגימו, שביומרקרים אלה יכולים להצביע על סוגים מסוימים של סרטן, לרבות לימפומה, שד, פרוסטטה וריאות. בניגוד לבדיקות פולשניות או בדיקות ממושכות אחרות לאיתור גידולים, לרבות ממוגרפיות וביופסיות, ניתן לדגום מיקרו-רנ"א מדמו של הנבדק ובאמצעותו לאתר גידולים בחולים שנחשבים לא-סימפטומטיים.

כיום, בדיקות מיקרו-רנ"א דורשות ציוד יקר וגדול, צוות עובדי מעבדה מאומן וזמן אבחון ארוך יחסית. לשם ההמחשה, בדיקה לאבחון סרטן הריאה עולה למעלה מ-6,000$ ונדרשים כ-7 ימים על מנת לקבל את תוצאותיה.

לעומת זאת, כאשר יושק המכשיר, הנקרא Miriam, עלותו תהיה כ-500$ וניתן יהיה להפעילו גם על ידי אחיות. עלות כל בדיקה תהיה כ-150$, ותוצאות הבדיקה תהיינה מוכנות בתוך כשעה וחצי בלבד.

יחד עם זאת, מדענים מציעים להתייחס לאבחון באמצעות מיקרו-רנ"א בזהירות, שכן תופעות כגון צינון או טיפול באספירין יכולות להשפיע על נוכחות הביומרקרים בדם. לכן, קיים צורך בהבנה נוספת של דפוסי המיקרו-רנ"א בדם.

בחודשים הקרובים יימסרו דגמי האבטיפוס לחברות פרמצבטיות אשר יערכו עליהם בדיקות יעלות של התרופות שהן מייצרות. ההערכות הן, שהמכשיר יקבל את אישור ה-FDA בעוד 3 עד 5 שנים.

במקביל, חוקרים במרכז הלאומי לחקר הסרטן ביפן בשיתוף פעולה עם חברות פרטיות ואוניברסיטאות, הכריזו גם הם על מחקר שבסופו (בעוד כחמש שנים) ניתן יהיה לזהות 13 סוגים של סרטן בבדיקת דם אחת (לינק).

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

נושאים קשורים:  חדשות,  אספירין,  סרטן,  גילוי מוקדם,  מיקרו רנ"א,  ביו-מרקרים
תגובות