לחץ דם

אין עדויות ברורות לסיכון לבבי מוגבר בחולי סוכרת שנוטלים אולמסרטן

סוכנות המזון והתרופות הודיעה, כי סיימה את בדיקתה בנוגע לשימוש באולמסרטן בחולי סוכרת, ולא מצאה עדויות לסיכון קרדיווסקולרי מוגבר

06.07.2014, 13:54

ה-FDA החל בשנת 2010 לבדוק אם ישנו סיכון קרדיווסקולרי מוגבר בחולי סוכרת הנוטלים את התרופה אולמסרטן (אולמטק; פייזר), השייכת לקבוצת חסמי הקולטן לאנגיוטנסין 2, ומשמשת לטיפול ביתר לחץ דם.

הבדיקה החלה בעקבות ממצאים ממחקר ROADMAP, שנועד לבחון אם טיפול בתרופה זו יכול לעכב נזק כלייתי בחולי סוכרת. במחקר נמצא, באופן לא צפוי, שבקבוצת החולים שטופלה בתרופה היה סיכון מוגבר למוות קרדיווסקולרי יחסית לקבוצת הפלסבו. אולם, הסיכון להתקף לב לא פתאלי היה נמוך בקבוצת הטיפול יחסית לפלסבו.

על מנת להעריך את הסיכון, בחן ה-FDA ממצאים ממחקרים נוספים. ה-FDA הודיע, כי סיים את בדיקתו ולא מצא ממצאים חד-משמעיים בנוגע לסיכון קרדיווסקולרי מוגבר בקרב חולי סוכרת המטופלים באולמסרטן. התועלת מטיפול זה ממשיכה לגבור על הסיכון הפוטנציאלי.

המלצת ה-FDA, לאור זאת, היא שחולים שנוטלים אולמסרטן, או תרופה אחרת לטיפול ביתר לחץ דם, לא יפסיקו את הטיפול מבלי להיוועץ במטפל שלהם. ההמלצות בנוגע לטיפול באולמסרטן לא השתנו.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
FDA. Olmesartan: Drug Safety Communication - FDA Review Finds Cardiovascular Risks for Diabetics Not Conclusive. FDA Safety. 24th June 2014.

נושאים קשורים:  לחץ דם,  FDA,  סוכרת,  תופעות לוואי,  סיכון קרדיווסקולרי,  אולמסרטן,  סיכון לבבי,  מחקרים
תגובות