חדשות

ניסוי קליני ראשון בטיפול ב-AAT בחולי סוכרת סוג-1, מיד לאחר האבחנה

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון מצאו, כי אצל שליש מהמטופלים הגוף החל לייצר אינסולין עצמאית לאחר קבלת חלבון אנטי-דלקתי אלפא-1

כתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism פירסם בגיליונו האחרון ממצאי עבודת מחקר, שנעשתה באוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת קולורדו בארה"ב, במסגרתה נבחן בניסוי קליני ראשון טיפול בסוכרת סוג-1 באמצעות החלבון האנטי-דלקתי אלפא-1י(AAT) בסמוך למועד אבחון המחלה.

ד"ר אלי לואיס וצוותו (צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון)

ד"ר אלי לואיס וצוותו (צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון)

בהודעה שמסרה הבוקר (יום ב') אוניברסיטת בן גוריון צוין, כי הקשר בין תגובות דלקתיות למנגנון של הופעת סוכרת סוג 1 אוטואימונית ('סוכרת נעורים') מבוסס היטב. במחקר החדש נבחנו הבטיחות וההשפעה של טיפול בחלבון האנטי-דלקתי אלפא-1 (אנטיטריפסין, AAT). מדובר בניסוי קליני שלב 1. קדם לכך ניסוי בבעלי-חיים ובתרביות תאים, שבוצע על ידי קבוצת המחקר של ד"ר אלי לואיס בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטה.

12 נבדקים חולי סוכרת סוג-1, שאובחנו בסמוך לניסוי, טופלו בהזלפה תוך-ורידית של AAT אחת לשבוע, במשך 8 שבועות, ונמצאו במעקב שנמשך שנה.

במחקר נמצא עוד, כי בקרב שליש מהנבדקים הטיפול ב-AAT מנע את הירידה הכוללת של ייצור האינסולין המאפיינת את תחילת המחלה, והטיפול אף גרם לעלייה ביכולת ייצור האינסולין בהשוואה לערכי הבסיס. בהמשך המעקב נבדקו אצל החולים דוגמאות תאי דם לבנים. שלא כצפוי, במשך 9 חודשים, לא נרשם כל שינוי בהתנהגות התאים. אולם לאחר 9 חודשים מתחילת הטיפול ב-AAT נמצא שהתאים שבמחזור הדם של הנבדקים, עברו לפרופיל מתון מאד מבחינה דלקתית, בפרט אצל המטופלים שבהם עוכבה מחלת הסוכרת. זאת, למרות שהטיפול למעשה היה מוגבל ל-8 שבועות בלבד.

אחת ההשערות הנובעת מתוצאה זו היא, שהתאים הצעירים של המערכת החיסונית המתפתחים במח העצם של המטופלים עוברים מיתון משמעותי בנוכחות הטיפול ב-AAT. הוא בא לידי ביטוי רק כשהתאים משתחררים לאחר 9 חודשים אל מחזור הדם.

מחקר זה הוא הראשון מבין שלושה מתוכננים. ניסוי קליני נוסף בוחן את הטיפול המדובר אולם בגרסה שונה מעט והוא מבוצע במרכז לחקר הסוכרת בבוסטון. מחקר נוסף הושלם באחרונה בישראל בבתי החולים "שניידר" ו"אסף הרופא". דיווח על תוצאותיהם אמור להתפרסם בקרוב. במקביל, צפויים שלושה ניסויים קליניים חדשים בשניידר, אסף הרופא ובבוסטון אליהם מגויסים עתה חולים נוספים. ניסויים אלו מיועדים לבחון שיפורים במינוני הטיפול.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניסוי קליני,  סוכרת סוג 1,  אוניברסיטת בן גוריון,  AAT
תגובות
רונית שרון
26.05.2014, 10:54

ד"ר אלי לואיס שלום רב
דבר מחקרך המדהים הגיע אל מעבר לגבול
לאור זה, נתבקשתי על ידי קרוביי מחו"ל ( מזרח אירופה) לבדוק האם אפשר לצרף את ילדם החולה בסכרת נעורים (בן 10) למחקרך, או לחליפין האם ניתן לקבל טיפול על ידי קולגות שלך באירופה.
אשמח אם תוכל לענות לנו. תודה רבה. בכבוד רב. רונית

קלייטמן רוזה
14.08.2014, 20:38

דייר אלי לואיס שלום רב, הנכדה שלי אלה בספטמבר תהיה רק בת ארבע. זה כשבועיים שהחיים שלה השתנו לחלוטין בגלל שמצאו אצלה סוכרת1.אנחנו מנסים בכל האמצעים להתקשר איתך.אתה התקווה שלנו, בבקשה תעזור לנו.