חדשות

התאחדות רופאי הלב בארה"ב: שליש מהמבוגרים צריכים ליטול סטטינים

לראשונה מזה עשור הכינו ארגוני הקרדיולוגיה הבכירים מסמך הנחיות בסוגיה; ממליצים להכפיל את שיעור הנוטלים את הכדורים באוכלוסייה

שני ארגונים רפואיים מובילים בארה"ב - התאחדות רופאי הלב האמריקאית והקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה – פירסמו אמש (יום ג') מסמך הנחיות חדש לגבי נטילת סטטינים ורישומם. במסמך, הראשון מסוגו מזה עשור, נאמר כי יש מקום לבצע הרחבה ניכרת של רישום התרופה, ולהמליץ לשליש מהבוגרים בארה"ב ליטול את התרופות הללו לשם הפחתת רמות הכולסטרול.

לפי הערכת הארגונים, כ-33 מיליון אמריקאים נוספים מתאימים לקבלת הטיפול התרופתי לפי ההנחיות החדשות. כיום מומלצים סטטינים רק ל-15% מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב. בין השאר, ההמלצות החדשות מיועדות גם כטיפול קו-ראשון נגד שבץ מוחי ולא רק נגד התקפי לב.

על פי ההמלצות שהיו בתוקף עד פרסום המסמך, נטילת סטטינים יועדה למי שרמות הכולסטרול הכולל אצלו עברו 200 יחידות ורמת ה-LDL שלו היתה מעל 100. ההמלצות החדשות, שפורסמו אמש, מבוססות על נוסחה חדשה לחישוב סיכון למחלת לב, שבין רכיביה גורמים כמו גיל, מגדר, מוצא אתני – ולא רק רמות כולסטרול גבוהות כשלעצמן.

המחבר הראשי של מסמך ההנחיות החדש בנושא הסטטינים, ד"ר ניל סטון, מסר כי ההנחיות מהוות שינוי לעומת ההנחיות קודמות, למרות שלא השתנתה מהותית ההגדרה המבדילה בין סוגי הכולסטרול.

צוות הרופאים שהכין את ההנחיות מסר, כי התמקד בעבודתו על ארבע קבוצות באוכלוסייה שקיימת לגביהם הערכה שנטילת סטטינים תהיה עבורם מועילה ומשמעותית: מי שכבר חלה במחלת לב, מי שרמת ה-LDL ("הכולסטרול הרע") היא 190 ומעלה עקב סיכון גנטי, מבוגרים קשישים עם סוכרת סוג 2 ובוגרים עם "שיעור סיכון גבוה מ-7.5% לחלות במחלת לב בתוך עשור".

צוות מחברי ההנחיות גם התייחס לתפריט המזון המומלץ – המבוסס על ירקות, פירות, דגנים מלאים - והמליץ על פעילות גופנית 3-4 פעמים בשבוע לכל קבוצות הגיל.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחלות לב,  סטטינים,  שבץ מוחי התאחדות רופאי הלב האמריקאית,  הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה
תגובות
ניר צבר
20.11.2013, 21:50

סטטינים חוסמים פעילות אנזימטית של חלבון שמור אבולוציונית שיש לו תפקיד חיוני במטבוליזם של משק-האנרגיה וההורמונים (HMG-CoA-Reductase). הרעיון שתרופות אלו טובות לשליש מהאוכלוסיה במתן קבוע, הוא רעיון שחייב להתבסס על יותר מאשר עדויות חלקיות וועדות מומחים מטעם. ארגון הלב האמריקאי (AHA) למשל, איננו ארגון ממשלתי אלא ארגון הנתמך ע"י תרומות מחברות מסחריות.
העדויות שסטאטינים מפחיתים ארועים קורונריים הן ברורות, ועם זאת, התועלת הכללית למטופל שנויה במחלוקת. ידוע ממחקרים פרוספקטיביים שירידה ברמת הכולסטרול כרוכה אומנם בסיכון מופחת לאוטמים אבל גם בסיכון מוגבר לאי-ספיקת-לב, הפרעות קצב, חולשת שרירים וכאבי שרירים ומפרקים ותוצאותיהם - נפילות וירידה תפקודית, פגיעה באיכות השינה והחשיבה, דימום מוחי, פגיעה בכבד ועליה בסיכון לדלקות דרכי נשימה.
החלטה על סמך סיכון לאוטמים בלבד, מבלי להביא בחשבון את הסיכון לנפילות, לפגיעה קוגניטיבית, לדיכאון ולבעיות אחרות הקשורות באיכות ובאורך החיים הכללי, איננה נכונה עבור מרבית המטופלים, וודאי עבור הקשישים.
על הרופאים - הקרדיולוגים והאחרים כאחד - לדאוג לרווחה הכללית של המטופל, לתת לו מידע ולשתף אותו בהחלטה ולהיזהר ממבט צר, פשטני ופסקני

דר' אבנר רשף
28.11.2013, 16:15

אינני יודע מי אתה- ניר צבר, אבל אני לא בטוח שיש לך את הידע והסמכות המקצועית לשפוט בקלות דעת המלצות של איגוד רפואי בעל שם כמו ה-AHA.
לא מזמן הופיע פה פרופ' ישראלי מכובד שטען וגם כתב על כך Personal testimony בעתון ישראלי ידוע, שקרע בשריר ה-Hamstring אצלו נגרם עקב שימוש ממושך בסטטינים...
ומה שנותר לי - שרץ 30 ק"מ ורוכב 90 ק"מ אופניים בשבוע (בגיל 65)- זה לגחך ולהמשיך לקחת את הפראבאסטטין שלי.
... שנאמר: חכמים הזהרו בדבריכם.

דר ניר צבר
17.12.2013, 21:49

סמכות מקצועית אינה תחליף לדיון ובדיקה ביקורתית. ביקורת על תקפות ההמלצות נשמעת גם מפי מדענים בכירים בהארוורד, כמו הקרדיולוג ד"ר פול רידקר והביוסטטיסטיקאית ננסי קוק. (קישור כאן: http://articles.latimes.com/2013/nov/18/science/la-sci-statins-risk-calculator-20131119 ).
הקשר בין ירידת כולסטרול ועלייה בתמותה ידוע מכבר, למשל במחקר עוקבה מ-1995: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7586337 אבל אינו מפריע לקונספציה הדוגלת בהפחתת כולסטרול ואוטמי-לב כמדדים עיקריים (תוך התעלמות ממדדים לא נוחים כמו נפילות, נכות ואיכות-חיים)
גם על הקשר בין חברי הועדה שקבעה את ההמלצות לבין חברות התרופות הגדולות נמתחה בקורת במגזין FORBES (http://www.forbes.com/sites/edsilverman/2013/11/20/the-new-cholesterol-guidelines-and-conflicts-of-interest/)

understanding
29.05.2015, 06:48

always a large fan of linking to bloggers that I enjoy but dont get a great deal of link enjoy from