חדשות

הר"י: מתנגדים בחריפות לאפשר לרוקחים לספק תרופות ללא חתימת רופא

על רקע התנגדות הר"י נדחתה אתמול ההצבעה שהיתה אמורה להתקיים בוועדת הבריאות של הכנסת; הר"י: "נמשיך במאבק נגד התקנות"

ישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת שדנה אתמול (יום ד') בתקנות החדשות שיזם משרד הבריאות שיאפשרו לרוקחים להנפיק תרופות-מרשם מסוימות גם ללא חתימה של רופא ("תקנות מרשם רוקח") ננעלה ללא הצבעה על התקנות. בהר"י, שמובילה מאבק חריף בתקנות החדשות בשל "סיכון מאות אלפי אזרחים בישראל", רואים בכך בגדר ניצחון זמני.

בדיון הופיעו נציגי הסתדרות הרפואית: פרופסור שלמה וינקר, יו"ר איגוד רופאי המשפחה וד"ר אלברטו אולצ'ובסקי, יו"ר חטיבת רופאי הקהילה בארגון רופאי קופת חולים. הם הביעו את התנגדותה הנחרצת של הר"י ושל איגודיהם לתקנות. לאחר הדיון, החליט יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, לנעול את הישיבה ללא הצבעה. הר"י הודיעה, כי תמשיך במאבקה כדי לשמור על הקשר שבין רופא לחולה, ולהבטיח את בטיחות הטיפול התרופתי לכל החולים.

לקראת הדיון אתמול פירסמה הר"י נייר עמדה, שבו נכתב כי היא רואה בתקנות החדשות "שינוי סדרי עולם, ניסיון להפקיע מידי הרופאים את חובתם לטיפול רפואי נאות ורציף ולהפריט אותו לידי מי שאינם רופאים". הר"י הביעה את התנגדותה הנחרצת נגד התקנות, "שכן הן יפגעו בבריאות הציבור, ייצרו מצב המסכן את בטיחותו ואת יעילות הטיפול הרפואי, ויפגעו בפרטיות החולים באופן בלתי מתקבל על הדעת".

הר"י "(מדובר) בשינוי סדרי עולם, ניסיון להפקיע מידי הרופאים את חובתם לטיפול רפואי נאות ורציף ולהפריט אותו לידי מי שאינם רופאים"

התקנות החדשות המוצעות יאפשרו לרוקח בעל הרשאה אישית לתת או לחדש מרשם רופא, כטיפול המשך לחולה כרוני – מבלי שהחולה יצטרך להגיע לשם כך לרופא עצמו. הרוקח יצטרך לוודא את תוצאות הבדיקות שעבר החולה ואם הן תומכות בהמשך מתן התרופה וגם לבדוק תופעות לוואי. על-פי התקנות, מדובר במאות תרופות, בין השאר למחלות לב וכלי דם, משככי-כאבים, משחות נגד פטרת ותרופות לבעיות במערכת העיכול.

הר"י הודיעה, כי היא דוגלת בכך שמרשם יינתן אך ורק בידי רופא, כחלק מהליך הטיפול ולאחר שמסתיים שלב הבירור והאבחון. "לא ניתן למצוא תחליף להכשרה ארוכת השנים של רופא וליכולותיו הרפואיות, בוודאי שלא בדמות הכשרה בת 60 שעות למי שאיננו בעל ידע רפואי מקיף. מתן תרופות מרשם הוא תהליך מורכב, שיש בו סיכון ודורש מעקב רפואי מצד הרופא המטפל. התקנות שיובאו לאישור הוועדה מפרות עקרונות אלה במדה שיש בה כדי לפגוע בחולים", ציינה הר"י בנייר העמדה שפורסם קודם לדיון.

הר"י קראה לחברי הכנסת שלא לאפשר למשרד הבריאות "לנתק את החולה מרופאיו" ולא לתת יד לסיכון החולים בישראל. "תקנות הרוקחים המובאות לאישור הוועדה יוצרות מצב בלתי מתקבל על הדעת של הפרטת הטיפול הרפואי והוצאתו (מידי הרופאים) אל בתי המרקחת. התוצאה של מהלך זה תהיה ניתוק הרופא מהרצף הטיפולי בחולה, ומתן תרופות מרשם רבות בידי רוקחים, ללא פיקוח רפואי. אישור התקנות יסכן מאות אלפי חולים בישראל", נכתב בנייר העמדה.

לקריאת הנוסח המלא של עמדת הר"י לחצו כאן

 

נושאים קשורים:  חדשות,  ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  תקנות הרוקחים
תגובות
נועם
16.11.2013, 21:50

ומה אומרים הרוקחים?
לא התרשמתי שיש להם עודף זמן לעסוק בכך.

jenny
17.11.2013, 10:12

בתור רוקחת אני יכולה להגיד שהרוקחים מאוד מעוניינים באפשרות כזו- על מנת לשפר את הטיפול בחולים, תוך חסכון במשאבי המערכת ותוך שימוש בידע הרחב שיש לרוקחים לטובת החולים.