חדשות

פרופ' יונתן הלוי, יו"ר ועדת סל הבריאות: "אנחנו לא חסינים מטעויות"

"אני לא מוצא תרופות מצילות חיים בעליל שאינן כלולות בסל", אומר פרופ' יונתן הלוי, יו"ר ועדת סל הבריאות לשנת 2014, בראיון מיוחד למגזין "סל שירותי הבריאות" שרואה אור בימים אלה

14.11.2013, 12:38
פרופסור יונתן הלוי

פרופסור יונתן הלוי

פרופ' יונתן הלוי, יו"ר ועדת סל הבריאות אשתקד, מונה גם השנה לתפקיד שאותו הוא מתאר כתפקיד הציבורי המאתגר ביותר שאי פעם מילא. "זהו מפגש אינטלקטואלי המעניק סיפוק אדיר הן בתהליך והן בתוצאותיו", הוא מעיד ומספר על עבודת הוועדה, על הלחצים ועל הדילמות שעומדים בפניה. השנה, לנוכח הקיצוץ בתקציבים, ברור לו שזה לא הולך להיות קל.

זו כבר העונה השנייה שלו כיו"ר ועדת סל הבריאות, תפקיד שאליו מונה על ידי סגן שר הבריאות הקודם, הרב יעקב ליצמן. "סל התרופות הוא נושא חשוב מאוד, תוכנו והיקפו שנויים לעתים במחלוקת", אומר פרופ' הלוי, "אבל אני חושב שכל אזרח ישראלי יכול לחוש טוב עם מערכת הבריאות הציבורית, עם כל הקונטרוברסיה שיש כלפיה. אני סבור שסל השירותים של חוק ביטוח בריאות ממלכתית הוא מרשים. אני לא מוצא תרופות מצילות חיים בעליל שאינן כלולות בו".

"אני סבור שסל השירותים של חוק ביטוח בריאות ממלכתית הוא מרשים. אני לא מוצא תרופות מצילות חיים בעליל שאינן כלולות בו"

סל הבריאות הכללי עומד על סכום של כ-35 מיליארד שקל. פרופ' הלוי מטעים שאילו המדינה היתה מקצה שני אחוזים מן התקציב מדי שנה לעדכון, הרי לא היתה בעיה ודיוני הוועדה היו קלים יותר. שני אחוזים בהחלט היו עונים על הצורך השוטף בעדכון באופן שמטיב עם הכל, לדבריו.

פרופ' הלוי: "ועדות המשנה עושות את הכימות הכלכלי של כל החלטה - המכפלות של מחיר התרופה ומספר החולים שיזדקקו לה. אחרי הבדיקות הם ישובו אלינו עם המסקנות. אם אנחנו שוקלים להכניס טכנולוגיה כלשהי, עליהם לבחון כמה זה ינגוס מתוך הסכום הכללי. הם גם עושים עבודה נהדרת של מו"מ מול תעשיית התרופות על הורדת מחירים - אם אתם רוצים שהתרופה תיכנס, תורידו את מחירה על מנת שהמחיר יהיה אטרקטיבי להתחרות עם תרופה קיימת שכבר נמצאת בסל".

"עיתונאים מגיעים בעיקר לכתבות אווירה. אני מניח שאנשי יחסי הציבור משתילים כתבות שנועדו לקדם את הלקוחות שלהם, אבל אנחנו כאמור משתדלים להיות ענייניים"

האם אתה אישית חש את השפעת תעשיית התרופות על הוועדה?
"ודאי. גם כרופא אני חש בזאת, אבל אין קיום לרפואה המודרנית ללא התעשיה הפרמצבטית. האינטרס שלהם הוא אינטרס מסחרי, וזה מובנה בתוך קבלת ההחלטות. אם לפתח תרופה חדשה עולה מיליארד דולר, מישהו צריך לממן זאת. האינטראקציה בין הקהילה החוקרת לבין חברות התרופות היא אינטראקציה שחייבת להתקיים ותפקיד המדינה לפקח על כך. זו, בדרך כלל, אינטראקציה הוגנת, עם חריגות. בכל כנס מדעי, כל הרצאה מתחילה עם גילוי נאות. במאקרו, היא הוגנת.

עד כמה לתקשורת ולמשרדי יחסי הציבור יש השפעה על אווירת הדיונים?
"אתה יכול להגיד שאני נאיבי, אבל אנחנו חסינים לגמרי מפני הלחצים הללו. הדיונים פתוחים לתקשורת ואנחנו יושבים שעות ארוכות. עיתונאים מגיעים בעיקר לכתבות אווירה. אני מניח שאנשי יחסי הציבור משתילים כתבות שנועדו לקדם את הלקוחות שלהם, אבל אנחנו כאמור משתדלים להיות ענייניים. יש הרבה זרמים תת קרקעיים ואני מודע אליהם. יש את איגודי החולים שמדי פעם הם מגיעים לדיונים וזה חלק מהעניין, אבל אני מאמין שההכנה היסודית של מינהל הטכנולוגיות במשרד הבריאות, הישיבות הארוכות, ההרכב המאוזן המכיל רופאים בכירים, נציגי ציבור שבאים 'טאבולה ראסה' – כל אלה עוזרים לקבל החלטות נכונות. עדיין, זה לא אומר שאנחנו חסינים מטעויות".

תן דוגמה לתרופה שהוועדה לא אישרה, למרות לחצים.
"הוגשה בקשה להכליל בסל התרופות מד ניטור סוכר רציף, המתריע על ירידת רמת הסוכר בדם. יש תת קבוצה בין חולי סוכרת שאינם מודעים לירידת רמת הסוכר בדם. הרוב חשים זאת על ידי הזעה קרה ותחושה כללית רעה ויודעים ליטול סוכר. אבל אלה שאינם יודעים כבר קיבלו את מד הניטור הזה כבר לפני שנים. עתה עלתה דרישה להכליל את המד הזה, שהוא יקר, לכלל חולי הסוכרת. זה היה נוגס 25 מיליון שקל מתוך ה-300 – שמונה אחוזים מהסל. היו לחצים אדירים עלינו, מאות אי-מיילים, איגוד רופאי הסוכרת שלח מכתבים קורעי לב, היו הפגנות וראיונות לתת את זה לכולם. הדיון שנערך במשך שעות דן, למשל, מה חשוב יותר לתת, בדיקה גנטית לאישה שתכרית הולדת ילדים עם פגמים או את מד הניטור. אישרנו את הבדיקה ולא אישרנו את המד".

הריאיון המלא מתפרסם בגליון "סל שירותי הבריאות 2014" שרואה אור בימים אלה

נושאים קשורים:  חדשות,  סל הבריאות,  פרופסור יונתן הלוי,  "סל שירותי הבריאות 2014"
תגובות
זיוה דינה - קשב adhd
16.11.2013, 08:31

כדאי גם לחשוב על תרופות מניעתיות, שימנעו מראש תאונות דרכים, התמכרות לסמים ולאלכוהול, פיטורים סידרתיים ממקומות עבודה, גירושין, אלימות, עוני והתדרדרות לפשע. הכללת כל התרופות להפרעת קשב בפנקס התרופות ובסל התרופות היא מצילת איכות חיים וזולה יותר מאשר משיקום כל בעלי adhd שלא קיבלו טיפול תרופתי

ירון
16.11.2013, 16:17

עם כל הכבוד ואמפתיה ל ADHD קצת הגזמת.

לא כל דבר אפשר ליחס ל ADHD (למעשה לגבי רוב הדוגמאות שלך זה בעיקר תירוצים).

ויש לי מספר עצות עבורך

אם את כל כך בטוחה שתתגרשי - אל תתחתני
אם את חושבת שתעשי תאונה- אל תנהגי
ואם את חושבת שאת יכולה להתמכר לסמים ואלכוהול (למעשה החומרים האלה ממכרים בהגדרה וכל אחד יכול להתמכר אליהם) - פשוט אל תצרכי סמים ואלכוהול.

הנה - דאגתי לך לרפואה מונעת.

פשוט, לא?