חדשות

תרופה חדשה עשויה לטפל בתסמינים פסיכוטיים אצל חולי פרקינסון

הניסוי הקליני בתרופה בוצע בקרב חולי פרקינסון בארה"ב וקנדה והראה ירידה בתסמינים, המובילים חולים רבים לבתי חולים סיעודיים

במהדורה המקוונת של Lancet דווח בסוף השבוע על תרופה חדשה בשם Pimavanserin, שעשויה להיות "התרופה הראשונה היעילה והבטוחה לטיפול בתסמינים פסיכוטיים המהווים בעיה רפואית נפוצה במיוחד בקרב חולי פרקינסון". תסמינים אלה הם הגורם המרכזי שמביא חולים אלו לבתי חולים סיעודיים והם גם מגבירים, משמעותית, את הסיכון שלהם למות; כך נמסר בהודעה לתקשורת על תוצאות הניסוי האחרונים שנעשו בתרופה.

את המחקר לגבי השימוש בתרופה מוביל הפרופסור קלייב באלארד, מקינג'ס קולג' שבלונדון.

כיום, הטיפולים האופציונאליים היחידים כנגד התסמינים הפסיכוטיים הם תרופות נוגדות דופמין (Dopamine antagonist), ביניהן Clozapine ו-Quetiapine. אלא שתרופות אלה מחמירות תסמינים מוטוריים של מחלת פרקינסון ומאיצות ירידה קוגניטיבית, כמו גם מגבירות את הסיכון לשבץ מוחי ולאירועים מסכני-חיים אחרים בתוך פרק זמן קצר.

התרופה החדשה, שעברה את שלב 3 בניסוי הקליני, פועלת לחסימת קולטני Serotonin 5-HT2A בניאו-קורטקס, אזור המוח שאחראי על שפה, תפיסה חושית וחשיבה מודעת, בין השאר. התסמינים הפסיכוטיים קשורים להזיות (ראיה), מחשבות-שווא ותעתועי-שווא.

בניסוי הקליני השתתפו 199 חולי פרקינסון, בני 40 ומעלה, מ-54 מרכזים רפואיים בארה"ב וקנדה. הם קיבלו אקראית Pimavanserin דרך הפה ובמינון של 40 מ"ג פעם ביום מול תרופת דמה (פלסבו) במשך שישה שבועות. הערכת התסמינים הפסיכוטיים נעשתה על בסיס סקלת SAPS-PD .

לאחר 43 יום, החולים שנטלו את התרופה הציגו שיפור משמעותי וברור במצבם בהשוואה לאלו שנטלו תרופת-דמה (שיפור של 37% לעומת 14%). כמו כן, נצפו אצל מקבלי התרופה שיפור בשינה, עירנות בשעות היום ולא היתה החמרה בתסמינים מוטוריים. תופעות לוואי שליליות, מסרו עורכי המחקר, היו סבילות וניתנות לטיפול. השכיחה ביותר מביניהן: דלקת בדרכי השתן (12% בקרב מקבלי תרופת הדמה לעומת 14% בקרב מקבלי התרופה שבניסוי) ונפילות (9% מול 11%).

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  סרוטונין,  פרקינסון,  תסמינים פסיכוטיים,  Pimavanserin
תגובות
09.11.2019, 09:02