איידס

חיסון יעיל בעכברים נגד HIV

שיטה חדשה לביטוי נוגדנים בעכברי מודל ל-HIV, הביאה להגנה מפני הידבקות במחלה

19.03.2012, 09:54

מאמצים רבים מושקעים בשנים האחרונות בפיתוח חיסון אפקטיבי לנגיף ה-Human Immunodeficiency virusי(HIV). לאחרונה זוהו כמה נוגדנים המסוגלים לנטרל את רוב זני ה-HIV שזוהו במחזור הדם. תכונה משותפת לנוגדנים הללו היא רמה גבוהה במיוחד של מוטציות-סומטיות (מוטציות ספונטניות המתרחשות באיזור המשתנה של הנוגדן), ולכן לא ברור עדיין אם ניתן יהיה להשיג יעילות חיסונית כזו בשימוש בחיסונים קונבנציונלים.

בעבודה זו נעשה שימוש במודל עכברים (humanized mouse model) המציג ירידה בכמות CD4 לאחר חשיפה לווירוס HIV בעל יכולת רפליקציה. כתחליף לחיסון, השתמשו החוקרים בהחדרת גנים לנוגדנים האמורים תוך שימוש בווקטור ויראלי (Adeno-associated viral vector), וכך הובילו להפרשה של אותם נוגדנים, בעלי טווח הנטרול הרחב, למחזור הדם.

חיסון (אילוסטרציה)

חיסון (אילוסטרציה)

החידוש המתואר כאן הוא שלשם קבלת ריכוזי נוגדן גבוהים, נעשה שימוש בווקטור המוביל לייצור נוגדנים באורך מלא מרקמת שריר, תוך אופטימיזציה של הווקטור הוויראלי ושל חלבוני הקפסיד. במאמר מתואר יישום של שיטה זו, בשם vector immunoprophylaxisי(VIP), שהוביל ליצירת נוגדנים מונוקלונלים בריכוזים גבוהים בעקבות זריקה יחידה לתוך השריר.

אצל עכברים שטופלו בווקטור שעבר אופטימיזציה נראו רמות נוגדנים גבוהות פי 100 מעכברים שחוסנו בווקטור שלא שונה. רמת ביטוי גבוהה זו נמשכה לאורך 52 שבועות לפחות. כדי לבדוק את יכולת ה-VIP למנוע הידבקות ב-HIV, הוזרקו לעכברי המודל וקטורים לביטוי נוגדן ל-HIV מסוג b12, או לוציפראז כביקורת. לאחר קבלת ביטוי יציב של הנוגדן הוזרק לעכברים וירוס HIV מסוג NL4-3 באופן אינטרפריטונאלי. אצל עכברים שביטאו את הלוציפראז נרשמה ירידה דרמטית ברמות התאים המבטאים CD4, ואילו בעכברים שביטאו את הנוגדן b12 לא נראתה כלל ירידה בכמות התאים הללו. יש לציין כי נוגדנים אחרים ל-HIVי(2G12, 4E10, 2F5), שניתנו באותה שיטה, סיפקו הגנה חלקית בלבד. עכברי המודל שקיבלו את טיפול ה-VIP בנוגדן b12 או VRC01 היו מוגנים לחלוטין מזיהום ב-HIV, אפילו כאשר נחשפו באופן תוך-ורידי למינונים גבוהים של וירוסים בעלי יכולת רפליקציה, עד כדי פי 100 מהמינון הדרוש להדביק את רוב החיות.

החוקרים מסכמים כי השימוש ב-VIP יכול להפוך את המגוון הקיים של נוגדנים רחבי טווח ל-HIV, לכלי חיסוני פונקציונלי.

ערכה: ד"ר חוה ינאי

מקור:

Balazs AB. et al, Antibody-based protection against HIV infection by vectored immunoprophylaxis, Nature. 2011 Nov 30;481(7379):81-4.

נושאים קשורים:  איידס,  HIV,  vectored immunoprophylaxis,  מחקרים
תגובות