חדשות

גירעונות קופות החולים ב-2011 - קרוב למיליארד שקלים

משרד הבריאות הודיע כי גירעונות קופות החולים ב-2011 עומדים עד כה על כ-860 מיליון שקלים, אך חישוב זה איננו כולל את הוצאותיהן בעקבות הסכמי השכר עם הרופאים

משרד הבריאות דיווח אמש (יום ב') בישיבת ועדת הרווחה, העבודה והבריאות של הכנסת, כי הוא צופה שארבע קופות החולים יסיימו את שנת 2011 בגירעון המתקרב למיליארד שקלים. הגירעון הגדול ביותר צפוי להיות של שירותי בריאות כללית – כ-269 מיליון שקלים. הגירעון של לאומית יעמוד של 252 מיליון, של מאוחדת על 244 ושל מכבי על 97 מיליון שקלים. ב-2010 הגירעון של כל הקופות עמד על 427 מיליון שקלים. הסכומים שדווחו בתחזית המשרד ל-2011 אינם כוללים עדיין את השפעת הסכם השכר עם הרופאים.

גירעון (אילוסטרציה)

גירעון (אילוסטרציה)

בישיבה נמסר כי כרגע הגירעון הצפוי של ארבע הקופות עומד על 864 מיליון שקלים, אך התחזית היא שבסופו של דבר, כשיתבררו המספרים המדויקים במהלך 3 החודשים הבאים וכן לאחר שייערך הסכם הייצוב של משרד הבריאות עם הקופות ותחושב השפעת הסכמי השכר החדשים שנחתמו עם הרופאים, הגירעון יגיע לכמיליארד שקלים.

סמנכ"ל משרד הבריאות, יואל ליפשיץ, מסר לוועדה כי עקב שביתת הרופאים נדחתה עריכת הסכם הייצוב של תקציבי הקופות ל-2012, שבו ישתדלו משרדי האוצר והבריאות לאזן את תקציביהן. הממונה על תקציב הבריאות באגף התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב, טען שהאוצר איננו מזהה בעיה יסודית בתקציבי הקופות, אולם על "בעיות נקודתיות" הקופות יצטרכו להגיב בצעדי ייעול. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר כי "יידרש זמן ובסופו של דבר הן יישארו בחיים. אף אחת לא נפלה עד היום".

עוד אמר ליצמן: "לא צריך לרחם על קופות החולים. הן מרוויחות 150 מיליון שקל רק על התרופות. אקמול שעולה לקופות 95 אגורות נמכר בבית המרקחת ב-14 שקל. הקופות מרוויחות גם הרבה כסף על הביטוח המשלים". עוד אמר כי המשרד "עושה סדר בתקציב", יבדוק מה דרוש לקופות ויכסה חובות. הוא ביקר את הרשויות המקומיות הגובות תעריפי ארנונה גבוהים מבתי החולים ומהקופות. "הארנונה היא אסון. הקופות ובתי החולים אינם צריכים לשלם ארנונה או לכל הפחות לשלם תעריף נמוך הרבה יותר".

מנכ"ל מכבי רן סער אמר בדיון כי ב-16 השנים האחרונות נשחק סבסוד המדינה ב-15% לכל מבוטח, ואילו המחיר ליום אשפוז עלה אף כמה פעמים בשנה. הקופות גם יצטרכו לממן בפועל את הסכמי השכר החדשים עם הרופאים.

אלי כהן, סמנכ"ל הכספים בשירותי בריאות כללית: "מחיר יום אשפוז לא מדביק את העלויות בפועל. הוצאות האשפוז הן 40% מהוצאות הקופה". הוא מסר כי הכללית החלה לשלם את "הפעימה הראשונה" בהסכם השכר החדש . בעוד חודשיים תכונס הוועדה לישיבה נוספות כדי לדון במצבן הריאלי של הקופות.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  מכבי שירותי בריאות,  שירותי בריאות כללית,  קופות החולים
תגובות
יעקב
05.01.2012, 20:19

כמה מהגרעון נתרם ע"י משכורות למנהלים פקידים מיותרים ? שומרי סף שרק מטרטרים ציבור מבוטחים ?