חדשות

הוועדה המייעצת בנושא חיסונים בארה"ב: חיסון HPV מומלץ גם לבנים

החיסון יסייע למניעת סרטן בקרב גברים ולמניעת הפצת הנגיף באוכלוסייה

06.12.2011, 15:12

נגיף ה-HPV הוא מחלת המין הנפוצה ביותר, ולפי ההערכות נדבקים בו כ-20 מיליון איש בשנה בארה"ב. הזיהום יכול להיות אסימפטומטי, אך עלול לגרום ליבלות גניטליות וכן לסרטן – בעיקר סרטן צוואר הרחם בקרב נשים (12,000 מקרים חדשים בשנה, ו-4,000 מקרי מוות בשנה בארה"ב), אך גם סרטן בחלק החיצוני של איבר המין הנשי (vulva), הראש והצוואר (מוערך כי הנגיף מעורב בהיארעות של 6,000 מקרים של גידולים סרטניים אלו בקרב נשים בארה"ב מידי שנה). בגברים גורם הווירוס ליבלות גניטליות, וכן לסוגי סרטן נדירים יותר – בפה, בלוע ובפי הטבעת (אנוס). מעריכים כי בארה"ב הנגיף גורם ל-250,000 מקרים של יבלות גניטליות, 7,000 מקרי סרטן ו-1,000 מקרי מוות בקרב גברים. גברים המקיימים מגע מיני עם גברים נמצאים בסיכון גבוה במיוחד.

חיסון מפני HPV מאושר לשימוש על-ידי ה-FDA לילדות מגיל 9, החל משנת 2006. ההמלצות הן חיסון של כל הילדות בנות 11–12, לפני תחילת הפעילות המינית (אם כי מתנגדי ההמלצה טוענים שביצוע החיסון בגיל צעיר מעביר לנערות מסר סמוי ולפיו הוריהן מניחים שיתחילו בפעילות מינית בגיל צעיר, וכן מביא לתחושת ביטחון שאינה מבוססת). עד כה לא כללו ההמלצות חיסון של בנים, אם כי החיסון מאושר לשימוש בבנים משנת 2009.

פאנל פדרלי מייעץ שדן בנושא המליץ על הרחבת ההמלצה לחיסון שגרתי מפני HPV כך שתכלול גם את הבנים – כלומר יומלץ לחסן גם בנים בני 11–12, לפני תחילת הפעילות המינית. הוועדה המייעצת בנושא חיסונים (ACIP – Advisory Commitee on Immunization Practices), אשר מסייעת בקביעת ההנחיות לגבי חיסונים, הצביעה ברוב גדול לטובת אישור ההמלצה. כמו כן אושרה המלצה לגבי השלמת חיסון של בנים בני 13–21 שטרם חוסנו. ההמלצות יופצו בקרוב על-ידי המרכז הלאומי לחיסונים ומחלות נשימתיות, השייך למרכזים הפדרליים לבקרת ומניעת מחלות (Centers fot disease control and Prevention). “הקביעה היא ציון דרך נוסף במלחמה הלאומית בסרטן" אמרה מנהלת המרכז, ד"ר אן שוחט (Anne Schuchat).

המלצות המרכז ממלאות תפקיד חשוב בעידוד השימוש בחיסון. רופאים פועלים לרוב על פי הנחיות אלו, חברות הביטוח מביאות את המידע בחשבון כשהן מחליטות אילו חיסונים יכוסו על ידיהן, ובמקרים מסוימים הן נדרשות לכסות חיסונים מומלצים. עלות 3 מנות של חיסון גרדסיל היא 400 דולר.

נוסף למניעת סרטן הנגרם על-ידי הנגיף בקרב גברים, יסייע חיסון הבנים גם במניעת הפצת הנגיף באוכלוסייה.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר

מקור:
http://www.washingtonpost.com/national/health-science/routine-hpv-vaccination-recommended-for-boys/2011/10/25/gIQArDgBGM_story.html

נושאים קשורים:  חדשות,  HPV,  סרטן צוואר הרחם,  וירוס הפפילומה,  חיסון HPV
תגובות